Międzynarodowe koncerny będą musiały płacić podatek korporacyjny?

0
300

Już od jakiegoś czasu mówi się coraz więcej nad koniecznością wprowadzenia podatku, który miały by płacić międzynarodowe korporacje. Dzisiaj dzięki różnego rodzaju działaniom, często wykorzystując luki prawne, nie płacą one podatków lub płacą go w niskiej wysokości. Dlatego już od jakiegoś czasu wiele rządów zastanawia się co zrobić, aby zasilały one budżety poszczególnych państw. Kilka dni temu w Wenecji spotkali się ministrowie finansów i szefowie banków centralnych, krajów które należą do G20 i podczas obrad poparli wprowadzenie globalnego podatku od międzynarodowych koncernów.

W komunikacie jaki ogłoszono po spotkaniu możemy znaleźć stwierdzenie, że „Po latach dyskusji i w rezultacie postępów dokonanych w zeszłym roku osiągnęliśmy historyczne porozumienie w sprawie bardziej stabilnego i sprawiedliwego systemu fiskalnego”.

Według założeń globalny minimalny podatek miałby wynosić 15% od korporacji co dało by wpływy rzędu 150 mld dolarów rocznie. Jak podkreślają uczestnicy spotkania, umowa ta ma bardzo duże znacznie. Obecnie będą przeprowadzane prace związane z dopracowywaniem szczegółów i w październiku, czyli do momentu gdy spotkaną się szefowie rządów G20 projekt powinien być już gotowy.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie umowa wyglądała w szczegółach, ale na pewno porozumienie to spory krok naprzód jeśli chodzi o wprowadzenie globalnego podatku od korporacji. Zobaczymy jak temat ten będzie się rozwijał w przyszłości i czy rzeczywiście podatek taki zostanie wprowadzony.

Skomentuj artykuł