Ministerstwo Finansów chce wprowadzić niższe podatki

0
541

Minister Finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że Rząd planuje obniżenie podatków. W planach jest obniżenie PIT do 17% a także wprowadzenie zerowego PIT dla młodych, zatrudnionych na etacie. Niższy PIT miałby wejść w życie od 2020 roku, a zerowa stawka podatkowa dla osób poniżej 26 roku życia od 1 października 2019 roku. Oznaczałoby to wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej i nowego progu podatkowego. Za zarobki do 42 764 zł płacilibyśmy PIT w wysokości 17%. Gdy nasze dochody przekroczą tę kwotę ale nie będą wyższe niż 85 528 zł, zapłacimy 18% PIT. Gdy ta ostatnia kwota zostanie przekroczona, zapłacimy 32% podatek.

Jaki będzie to koszt dla budżetu? Minister Finansów mówi że będzie to ponad 10 mld zł rocznie. Złoży się na to obniżenie PIT do 17% – około 5.5 mld zł, zerowy PIT dla młodych – około 1.7 mld zł, koszt uzyskania przychodów – około 3.4 mld zł.

Zmiany mają na celu przede wszystkim zachęcanie ludzi młodych do zatrudniania się na etacie i rezygnacja z umów o dzieło czy umowy zlecenia. Według Ministerstwa z ulgi zerowego PIT skorzysta około 1.5 mln osób. Na razie projekt trafi do konsultacji publicznych.  

Skomentuj artykuł