Młodzi ludzie nie będą musieli płacić podatków?

0
208

Kilka tygodni temu rząd zapowiedział wprowadzenie przepisów dzięki którym młode osoby zatrudnione “na etacie” nie będą musiały płacić podatków. Teraz przyjęto odpowiednie plany związane z tym pomysłem. Według przyjętych założeń, podatków nie będą musiały płacić osoby do 26 roku życia zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenia. Jednakże w dalszym ciągu osoby takie będą musiały płacić składki emerytalne i rentowe do ZUS, a także składki zdrowotne do Narodowego Funduszu Zdrowia. Podatek trzeba będzie płacić, jeśli osoba która nie przekroczyła 26 lat osiągnie przychody powyżej 85 528 zł. Wtedy rozliczenie będzie wyglądało tak samo jak w przypadku wszystkich podatników.

Rząd chciałby wprowadzić przepisy tak szybko by zaczęły obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku. Oczywiście wprowadzenie nowych przepisów będzie kosztem dla budżetu państwa. W tym roku będzie koszt w wysokości około 1 mld zł, a w kolejnych latach prawie 2.5 mld zł.

Rząd uzasadnia wprowadzenie zmian w kilku punktach. Przede wszystkim ma to zachęcić młode osoby do uciekania z “szarej strefy” i podjęcie legalnego zatrudnienia. Ma to także na celu zwiększenie aktywności zawodowej. Rząd chce także aby młodzi ludzie mieli więcej pieniędzy które będa mogli przeznacyć “na start” czyli na założenie rodziny czy na zakup własnej nieruchomości.  

Skomentuj artykuł