Jak mogą nam pomóc doradcy podatkowi

0
404

Zawód doradcy podatkowego, dla wielu osób jest pewną niewiadomą, gdyż nie wszyscy widzą dokładnie co taka osoba robi. A okazuje się, że jest to zawód, który może pozwolić zaoszczędzić nam wiele pieniędzy, gdyż dzięki poradom doradców, możemy zapłacić o wiele mniej podatków. Zawód ten został powołany na podstawie ustawy o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996. Ustawa ta określiła wszelkie warunki i zasady działania doradców podatkowych. Co więc trzeba zrobić aby mieć taki tytuł? Przede wszystkim należy mieć wyższe wykształcenie. Nieodzowna jest także wiedza na temat finansów i podatków, a wiedzę tę należy potwierdzić zdaniem odpowiedniego egzaminu. Oczywiści jest to zawód zaufania publicznego i w związku z tym, każdy doradca jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki zawodowej, co wiąże się min z zachowaniem tajemnicy zawodowej.

Czym więc zajmują się doradcy podatkowi? Najogólniej rzecz mówiąc, wszystkimi sprawami związanymi z podatkami. Zajmują się oni podatkami od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), z podatkiem VAT, podatkami lokalnymi czy od czynności cywilnoprawnych. Ponadto nieobce są im sprawy związane z podatkami od spadku i darowizn. Każda osoba może się do nich zwrócić z prośbą o poradę, wyrażenie opinii, czy o reprezentowanie w postępowaniach podatkowych czy kontrolnych. Doradcy podatkowi mogą przygotować dla nas różnego rodzaju wnioski czy analizy podatkowe. Jak więc widać, zakres prac jakie mogą wykonywać doradcy podatkowi jest bardzo duży i możemy się do nich zwrócić praktycznie z każdym problemem podatkowym.

Ostatnimi czasy, coraz więcej firm ściśle funkcjonuje z doradcami podatkowymi. I to nie tylko na etapie rozliczania z podatków, ale już na etapie planowania rozwoju firmy. Można wtedy określić odpowiednią strategię podatkową, pozwalające na optymalne płacenie podatków do Skarbu Państwa.

 

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów