Jak motywować pracowników do podnoszenia kwalifikacji?
Kapitał ludzki odpowiada w ogromnym stopniu za poziom przewagi konkurencyjnej biznesu. Wykwalifikowani pracownicy to po prostu skarb. Minęły już czasy gdy firmy, korporacje traktowały pracowników jak koszty. Aktualnie sytuacja mi się zgoła inaczej i to właśnie kapitał ludzki staje się wartością dla firmy.
Kapitał ludzki odpowiada w ogromnym stopniu za poziom przewagi konkurencyjnej biznesu. Wykwalifikowani pracownicy to po prostu skarb. Minęły już czasy gdy firmy, korporacje traktowały pracowników jak koszty. Aktualnie sytuacja mi się zgoła inaczej i to właśnie kapitał ludzki staje się wartością dla firmy.
Niejednokrotnie firmy inwestując w swoich pracowników przy zapewniają sobie nie tylko ludzi o odpowiednich kwalifikacjach ale przede wszystkim lojalne osoby, które wypowiadają się pozytywny sposób o swojej pracy, przez co firma zyskuje całkowicie naturalnie pozytywny PR. W jaki sposób zatem, możemy zachęcać kadrę do podnoszenia kwalifikacji?
- Gratyfikacja finansowa
Oczywiście najpopularniejsza forma motywacji to bonusy finansowe, które wzrastają wraz z liczbą ukończonych kursów dopasowanych do specyfiki prowadzonej działalności. Im bardziej pracownik jest się w stanie wykazać na danym stanowisku, tym lepiej dla firmy, a co za tym idzie podniesienie zarobków pracownika w momencie gdy dzięki niemu firma jest w stanie więcej uzyskać wydaje się być normalnością
- Wyznaczenie jasnej ścieżki kariery
Przedsiębiorstwa posiadające konkretną ścieżkę kariery z dopasowanymi szkoleniami i kwalifikacjami naturalnie motywują swoich pracowników do przekraczania kolejnych elementów rozwoju, zostania lepszym specjalistą z danego obszaru.
- Szkolenia dla pracowników w czasie pracy
Zagospodarowanie czasu w trakcie wykonywania obowiązków przez pracownika, może mieć pozytywny wpływ nie tylko na poziom doświadczenia jaki pracownik zdobędzie po ukończonym kursie, ale i to chyba najważniejsze, wpłynie pozytywnie na jego morale i odbiór sytuacji. W końcu pracodawca w niego inwestuje, to znaczy, że musi być wartościowym pracownikiem dla firmy.
- System motywacyjny (pozafinansowy)
Pracownik po rozwinięciu kwalifikacji chce mieć często pewność, że zostanie w firmie na długo. Z tego powodu warto zastosować pakiety socjalne i inne dodatki pozafinansowe rosnące wraz z kwalifikacjami kadry. System motywacyjny buduje lojalność pracownika. Strata dobrego specjalisty to po prostu porażka biznesowa. Im bardziej wykwalifikowany pracownik, tym więcej świadomej uwagi trzeba mu poświęcać. Jak rozejrzymy się dookoła to zwrócimy uwagę, że takie benefity już coraz częściej występują w firmach. Przede wszystkim mowa tutaj o kartach sportowych, dofinansowaniach do obiadów/ jedzenia, pakietach medycznych czy ubezpieczeniowych oraz zdecydowanie wielu innych możliwościach, również zależnych od sektora w jakim swoje działania wykonuje pracodawca. Wydaje się, że wybranie odpowiednich bonusów nie powinno stanowić problemu gdyż takowych opcji jest naprawdę wiele.
- Przekształcenie obowiązków szkoleniowych w przyjemność
E-learning, nowoczesne kursy multimedialne, ciekawi mentorzy, coaching indywidualny to tylko niektóre z propozycji, które zamieniają podnoszenie kwalifikacji w ciekawą, życiową przygodę, do której nie trzeba tak naprawdę nikogo motywować.
Warto zwrócić uwagę, że świadomie rozwijająca się organizacja to idea, która gwarantuje stabilną pozycję na rynku, niezależnie od sytuacji, która dzieje się w otoczeniu zewnętrznym.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.