Kiedy należy się zwrot podatku, a kiedy dopłata

0
202

Jak mówi popularne przysłowie, w życiu są tylko pewne dwie rzeczy: śmierć i podatki. A wszystko dlatego, że podatki musi płacić każdy, kto tylko osiąga jakieś dochody. Nikt nie robi tego z przyjemnością, gdyż niejako „pozbywamy” się naszych pieniędzy. Nie ma się więc co dziwić, że gdy zbliża się zakończenie roku podatkowego, większość płacących podatki zastanawia się, czy w danym roku będzie należał się im zwrot podatku dochodowego, czy też nie.

Kiedy zwrot podatku

Kiedy się więc możemy spodziewać, że na naszym koncie pojawią się dodatkowe pieniądze? Pieniądze dostaniemy wtedy, gdy suma zapłaconych zaliczek jest większa, niż suma zobowiązań podatkowych które powinniśmy zapłacić. Dla przykładu, większość z nas płaci podatek w wysokości 18%. Jest to stawka dla tych, którzy w roku podatkowym zarobili do 85 528 zł. Jeżeli w ciągu roku podatkowego z jakichś powodów płacona zaliczka, naliczana była według wyższej stawki podatkowej, możemy liczyć, że część zapłaconych pieniędzy odzyskamy. Na zwrot podatku możemy też liczyć, gdy zarobimy mniej niż wynosi kwota wolna od podatku czyli 3 091 zł. Jeżeli płaciliśmy zaliczki na podatek, a zarobimy mniej ta kwota, zostaną nam one w całości zwrócone. Na zwrot części zapłaconego podatku możemy też liczyć, gdy skorzystamy z ulg podatkowych. Jest ich kilka, ale nie wszyscy z nich mogą skorzystać. Do najpopularniejszych należy ulga internetowa, ulga rodzinna, na kilka ulg mogą też liczyć osoby niepełnosprawne.

Co w przypadku niedopłaty podatku

Niestety może się zdarzyć, że podczas rozliczenia naszych podatków okaże się, że zapłaciliśmy za mało zaliczki na rzecz podatku dochodowego. Może się tak zdarzyć, gdy uzyskujemy dochód z kilku źródeł, a pobierane zaliczki są naliczane w wysokości 18%. Jeżeli komuś po zliczeniu wszystkich podatków „wyszło”, że zarobił ponad 85 528 zł, będzie on musiał zapłacić dodatkową kwotę podatku. Wszelkiego rodzaju zaległe zobowiązania należy zapłacić do 30 kwietnia. W przeciwnym wypadku, będziemy musieli płacić odsetki karne.

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów