Czy należy zapłacić podatek po zakupie samochodu?

0
167
podatek pcc,podatek od zakupu auta,podatek od zakupu samochodu,samochód,podatek

Polacy bardzo często kupują samochody od osób prywatnych. Niestety nie stać nas jeszcze na kupowanie nowych samochodów w salonach, więc musimy zadowolić się autami starszymi, nabywanymi właśnie od innych. Nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, że po takiej transakcji, zobowiązani jesteśmy do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Do zapłacenia jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek zapłacić musi osoba, która samochód kupuje.

Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawka podatku PCC wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu, który był przedmiotem transakcji. Wartością rynkową, jest tu cena jaką nabywca zapłacił za pojazd, chyba że będzie ona znacznie odbiegać od przeciętnych cen na rynku. W takim wypadku Urząd Skarbowy może sam określić kwotę, od jakiej będzie naliczany podatek. Z obowiązku uiszczenia podatku, zwolnieni są ci nabywcy, których samochód kosztował mniej niż 1 000 zł. Jeżeli jednak wartość zakupu była wyższa, mamy 14 dni na to by wypełnić formularz PCC-3 i wraz z zapłatą dostarczyć go do Urzędu Skarbowego.

Natomiast całkiem inaczej wygląda sprawa z podatkiem, gdy kupujemy pojazd od przedsiębiorcy (firmy). Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi bowiem, że w takim przypadku nabywca jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nie należy zapomnieć, że w obydwu przypadkach, czyli kupując samochód od osoby prywatnej czy od firmy, każdy ma obowiązek zarejestrować pojazd w odpowiednim wydziale komunikacji.

Skomentuj artykuł