Nietypowe podatki występujące w różnych krajach

0
433

Podatki w każdym kraju odgrywają bardzo ważną rolę. To właśnie dzięki nim można finansować całą strefę publiczną (szkoły, szpitale, wojsko, policja), to dzięki nim w budżecie państwa znajdują się środki na inwestycje itp. Dlatego każde państwo stara się jak najbardziej zoptymalizować wpływy podatkowe, by w skarbcu znajdowało się jak najwięcej pieniędzy. Gdy w budżecie jakiegoś państwa, pieniędzy zaczyna brakować, często tworzy się różne dziwne podatki, które wielu z nas mogą nieco zdziwić. Poniżej przedstawimy kilka takich „wynalazków”, które u wielu wywołują uśmiech na twarzy.

Podatek od gipsu

Jest to podatek który obowiązuje w Austrii. Został on wliczony w ceny usług narciarskich. Dochód z tego podatku, jest w całości przekazywany na służbę zdrowia. Jak łatwo się domyśleć, wpływy z tego podatku są dosyć wysoki, gdyż każdego roku do Austrii wyjeżdża bardzo dużo turystów, a zwłaszcza narciarzy. A że jest to sport, w którym często doznaje się urazów, które wymagają „gipsowania”, więc dzięki podatkowi podatnicy sami płacą za swoje leczenie.

Podatek od krowich gazów

Wszyscy estońscy hodowcy krów, muszą od roku 2008 płacić podatek związany z wydzielaniem gazów jelitowych przez krowy które je emitują. Został on wprowadzony, gdyż uważa się że krowy emitują bardzo dużo metanu, który zanieczyszcza środowisko. W związku z tym, hodowcy świń czy koni, nie muszą go płacić.

Podatek od grillowania

Lubisz grillować? Nie wybieraj się do Belgii do regionu Walonia. Albowiem jego mieszkańcy za każdym razem gdy odpalają grilla, muszą przy okazji zapłacić podatek. Aby nikt się od niego nie wymigał, wszystko kontrolowane jest z powietrza. Stawka to 20 euro z jeden grill.

Podatek od niezdrowej żywności

Aby zachęcić swoich mieszkańców do zdrowego jedzenia, Węgry wprowadziły podatek od niezdrowej żywności. Zaliczamy tu słodycze, napoje słodzone, ciasteczka, herbatniki itp. W związku z tym ich cena jest wyższa, co ma zniechęcać do ich kupowania.

Podatek od basenu

W Grecji każda osoba, która ma przydomowy basen, musi od niego płacić podatek. Aby „wyłapać” wszystkie baseny, przeglądane są zdjęcia lotnicze i satelitarne.

Podatek od wiary

Każda osoba „wierząca” mieszkająca w Niemczech, musi płacić podatek wyznaniowy. Każdy kto się od niego uchyla, nie może przyjmować sakramentów. Co ciekawa jego stawka jest różna w poszczególnych krajach związkowych.

Oczywiście innych „dziwnych” podatków na całym Świecie jest o wiele więcej. Albowiem rządzący zrobią wszystko, by w ich budżetach nie brakowało pieniędzy na funkcjonowanie państwa.

 

 

Skomentuj artykuł