Niższe składki ZUS dla nowych firm

0
426

Kilka dni temu Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Proponuje się w niej, by nowe firmy, przez trzy lata od rozpoczęcia działalności gospodarczej, płaciły niższe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Były by one płacone od niższej podstawy, niż pozostali przedsiębiorcy. Projekt zakłada, że przez pierwsze dwa lata podstawa wymiaru składek wynosiła by 30% (tak jak to jest obecnie), natomiast przez następne 12 miesięcy podstawa wymiaru składek na wymienione ubezpieczenia społeczne wynosiła by 60%. Ministerstwo chce, aby przepisy te weszły w życie od dnia 1 stycznia 2018 roku. Wszystkie firmy założone przed podaną datą, korzystały by z ulgi na dotychczasowych zasadach. Z nowych zasad korzystały by osoby zakładające firmy po 1 stycznia 2017 roku.

W założeniu, wprowadzane ulgi mają sprawić, że więcej osób będzie decydowało się na rozpoczęcie nowej działalności i będą one prowadzone w sposób ciągły. Dotychczas wiele osób które decydowały się na własną firmę, często zawieszały lub kończyły swoją działalność, najczęściej właśnie w drugim roku po jej założeniu. Ministerstwo ma nadzieje, że po zmianach będą one kontynuowane dłużej.

Czy obniżenie składem na ubezpieczenie spowoduje zwiększenie ilości zakładanych firm? Na pewno część osób, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem weźmie tę zmianę pod uwagę. Jednakże w dalszym ciągu składki jakie muszą płacić polscy przedsiębiorcy są bardzo wysokie i ta propozycja zmniejszy je tylko o niewielką kwotę.

Skomentuj artykuł