Nowa propozycja związane z kwotą wolną od podatku

0
164

Pisaliśmy niedawno, że Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt ustawy, na mocy której kwota wolna od podatku w roku 2017 miałaby zostać na takim samym poziomie jak obecnie, czyli 3 091 zł. Jednakże jak się okazuje, nie jest to jedyny projekt, jaki w sprawie kwoty wolnej od podatku pojawił się w Sejmie. Albowiem do laski marszałkowskiej, trafił również projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego, w którym wnioskuje się o podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 000 zł.

Jak mówi projekt ustawy: „Wzrost kwoty wolnej od podatku z 3091 zł do 8000 zł spowoduje, iż osoba zarabiająca przeciętną pensję, czyli ok. 4 tys. zł brutto otrzyma na rękę nie 2853 zł, a nieco ponad 2920 zł. Osoby zarabiające najniższą pensję w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego, czyli ich wynagrodzenie wzrośnie o ok. 90 zł netto (przy kwocie brutto 1850 zł miesięcznie)”.
Ludowcy mówią, że projekt ten ma niejako „wymusić” realizację obietnic wyborczych złożonych w czasie kampanii prezydenckiej, jak i parlamentarnej. Przedstawiciele PiS twierdzą, że kwota wolna od podatku zostanie podniesiona w 2018 roku, gdy zostaną wprowadzone zmiany w systemie podatkowym.

Skomentuj artykuł