Nowy podatek dla najbogatszych

0
162

Kilka tygodni temu Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego podatku dla osób najlepiej zarabiających, a wpływy z jego tytułu miały by być przeznaczane na pomoc rodzinom z osobami niepełnosprawnymi. W końcu poznaliśmy szczegóły tego projektu. Zostały one przedstawione przez Minister Elżbietę Rafalską i Minister Teresę Czerwińską.

Cały program pomocy dla osób niepełnosprawnych ma opierać się na trzech filarach. Po pierwsze na solidarnościowym funduszu wsparcia, po drugie na pakiecie społecznej odpowiedzialności i po trzecie na programie Dostępność plus. Od roku 2020 środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będą przeznaczane na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Duża część funduszy jakie będzie miał do dyspozycji wspomniany fundusz, będzie pochodzić ze specjalnego podatku, który będą musiały płacić osoby najlepiej zarabiające. Będą do nich należały osoby, które miesięcznie zarabiają powyżej 87 tyś zł, czyli ponad 1 mln zł w ciągu roku. Będą one miały „potrącane” z dochodu 4% „Janosikowego”. Ten podatek solidarnościowy będzie płacony od dochodów uzyskanych od roku 2019.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie miał do swojej dyspozycji około 1.8 mld zł. 1.15 mld zł będzie pochodziło ze wspomnianego podatku, a około 650 mln z Funduszu Pracy.

Skomentuj artykuł