Czy nowy podatek zwiększy wpływy do budżetu?

0
160

Nie ma praktycznie dnia, abyśmy nie dostawali nowych informacji na temat nowego podatku, który od 2018 roku zamierza wprowadzić nasz Rząd. I chociaż nie znamy jeszcze do końca wszystkich założeń związanych z nowym podatkiem, to jednak coraz więcej specjalistów zaczyna się na jego temat wypowiadać.

Jak mówią osoby, które będą odpowiedzialne za jego wprowadzenie, będzie on obojętny dla budżetu państwa. W założeniach więc, wpływy nie będą ani wyższe, ani niższe. Ale czy tak będzie na pewno? Wielu specjalistów twierdzi, że wpływy mogą się zmniejszyć. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze nowy podatek zlikwiduje bardzo popularny wśród osób prowadzących działalność gospodarczą podatek liniowy. Obecnie wynosi on 19%. Więc większość osób które taki podatek w tej chwili płacą, prawdopodobnie będzie musiało zapłacić więcej do „skarbówki”. A że nikt podatków płacić nie lubi, osoby takie zaczną szukać sposobów, by nie oddawać do Urzędu Skarbowego więcej pieniędzy. Jednym ze sposobów może być zaniżanie zysków, czyli częściowe lub całkowite przejście do „szarej strefy”. Część osób, które prowadzą działalność gospodarczą, może zamknąć swoje firmy w Polsce i otworzyć je w innych krajach, bez zmiany miejsca zamieszkania. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że u naszych sąsiadów za granicą obowiązują bardziej przyjazne dla przedsiębiorców stawki podatkowe, wyższa jest kwota wolna od podatków, a ponadto założenie i prowadzenie firmy nie jest tam tak skomplikowane jak w Polsce.

To tylko kilka przykładów, które mogą sprawić, że do budżetu państwa wpływy zaczną maleć. Osoby które przygotowują nowe przepisy, powinny się więc dobrze zastanowić i wszystko dobrze przeliczyć, by nie okazało się, że w budżecie państwa zaczyna brakować pieniędzy.

Skomentuj artykuł