Czy obniżka wieku emerytalnego, spowoduje podniesienie podatków?

0
179

W grudniu 2016 roku Prezydent RP podpisał ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego. W związku z tym, od 1 października 2017 roku na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni którzy ukończyli 65 lat. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w roku 2018 na emeryturę w związku z tym przejdzie na emeryturę 331 tyś ludzi.

Szacuje się, że w związku z tym w roku 2018 budżet Państwa będzie musiał w związku z tym wydać około 10 mld zł. Jest to kwota bardzo wysoka i wiele osób zastanawia się, czy nasze państwo stać na takie wydatki. Tym bardziej, że większość bogatszych od Polski państw podwyższa wiek emerytalny wobec swoich rodaków. Wynika to min z faktu, że żyjemy coraz dłużej, a także coraz mniej ludzi znajduje się w wieku produkcyjnym.

Jak poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba, w budżecie będzie wystarczająca ilość środków na dodatkowe emerytury. Mają one się w nim znaleźć dzięki zwiększeniu dochodów budżetowych. Czy oznacza to podwyższenie podatków? Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie, gdyż zwiększą się wpływy do budżetu dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Jednak do końca nie można być tego pewnym, gdyż nigdy nie wiadomo, ile można dzięki takiemu uszczelnieniu uzyskać. Wielu ekspertów twierdzi wręcz, że jest to niemożliwe, gdyż musimy pamiętać, że w budżecie muszą też znaleźć się pieniądze na program 500+. W związku z tym, istnieje spore prawdopodobieństwo, że niektóre podatki mogą zostać podniesione.

Skomentuj artykuł