Opodatkowanie pożyczek pozabankowych prywatnych

0
395

Jak pokazują badania, najchętniej polscy konsumenci pożyczają pieniądze u znajomych lub rodziny. Fakt ten nie dziwi, ponieważ pożyczki takie przeważnie są nieoprocentowane i nie wymagają tak ścisłej dyscypliny jak spłacanie kredytu w banku. Ponadto znajomi i członkowie rodziny nie prześwietlają naszych finansowych możliwości i historii kredytowej, jak dzieje się to w banku. Choć pożyczka prywatna często jest na słowo honoru, wielu z nas jest gotowych wspomóc swoich przyjaciół i obdarzyć ich kredytem zaufania.

Część osób może sobie nie zdawać sprawy z tego, że pożyczki między znajomymi i rodziną podlegają opodatkowaniu. Głosi o tym ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 poz. 86 nr 959). Zgodnie z jej zapisami, urzędowi skarbowemu należy się 2 % od wartości pożyczki. Co ciekawsze, obowiązkiem opłacenia podatku od pożyczki obciążony jest pożyczkobiorca. Ma on obowiązek zgłosić odpowiedniemu dla miejsca zamieszkania urzędowi skarbowemu, że otrzymał pożyczkę. Koniecznym jest poinformować o kwocie oraz o tym kto pożyczki udzielił. Informacja dotycząca tego kto nam pożyczki udziela jest ważna, ponieważ urząd skarbowy przewiduje pewne ulgi, szczególnie jeśli pożyczkę otrzymujemy od członka rodziny. Zatajenie faktu otrzymania pożyczki może skutkować nakazem zapłaty aż 20 % wartości pożyczki.

Kiedy nie musimy płacić podatku od otrzymanej pożyczki?

Ustawa przewiduje pewne wyjątki i zwalnia z opodatkowania osoby zaliczane do pierwszej grupy podatkowej. Bez żadnych dodatkowych opłat można pożyczyć maksymalnie 9637 zł od współmałżonka, teściów, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zstępnych, wstępnych, pasierbów, zięcia czy synowej. Sytuacja ta zmienia się jeśli pożyczamy więcej niż raz w przeciągu 5 lat od danej osoby.

Istnieje możliwość uniknięcia opodatkowania bez względu na wysokość otrzymanej pożyczki. Taką szansę mają osoby pożyczające od małżonka, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zstępnych i wstępnych, po uprzednim złożeniu deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, w terminie 14 dni od zawarcia umowy pożyczkowej. Pożyczkodawca musi również otrzymać pożyczkę na konto bankowe, przekazem pocztowym lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej.

Pożyczki od osób niespokrewnionych

Pożyczki od osób, które nie są członkami rodziny opodatkowane są w wysokości 2 % kwoty zobowiązania. Jednak nie płacimy za pożyczki, które nie przekraczają 5 000 zł lub 25 000 zł, ale są od wielu osób. Nieopodatkowane są również:

  • pożyczki od przedsiębiorców prowadzących działalność kredytową, niemających w Polsce siedziby czy zarządu,
  • pożyczki od wspólnika spółki kapitałowej, do której należymy,
  • pożyczki z funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo – pożyczkowych lub z kas i funduszów zakładowych.

Internetowe pożyczki pozabankowe

Opodatkowaniu nie podlegają również pożyczki pozabankowe, zwane chwilówkami czy szybkimi pożyczkami online, których udzielają instytucje pożyczkowe. Pożyczkobiorca nie musi więc martwić się o dodatkowy ich koszt. Zarówno w tym wypadku, jak i w przypadku banków, podatkami obciążone są instytucje udzielające kredyt konsumencki, ponieważ udzielane są one w celach zarobkowych i profit czerpie z nich kredytodawca. Należy jednak pamiętać, że o ile konsument nie płaci bezpośrednio podatku od pożyczki, to zobowiązany jest do pokrycia długiej listy kosztów związanych z uruchomieniem kredytu. Tutaj możesz sprawdzić jakie opłaty doliczane są do pożyczki i kredytu – http://moniak.info/co-sklada-sie-na-koszt-pozyczki/

Skomentuj artykuł