PIT za 2016 online: formy opodatkowania działalności gospodarczej.

1
452

Bez względu na to, na jaką formę opodatkowania zdecydował się przedsiębiorca,najwygodniejsze będzie dla niego rozliczenie podatku PIT za 2016 online.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku form opodatkowania, a następnie rozliczyć PIT za 2016 online (np. korzystając ze strony https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/). W 2017 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wybierać spośród kilku sposobów wyliczania należnego podatku dochodowego:

  • Zasady ogólne (według skali podatkowej 18% lub 32%);
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • podatek liniowy (19%);
  • karta podatkowa;
  • podatek tonażowy.

W przypadku osób osiągających przychody z działów specjalnych produkcji rolnej dostępne są następujące sposoby opodatkowania przychodu:

  • Normy szacunkowe (ustalane na podstawie tabeli norm);
  • zasady ogólne (skala podatkowa 18% lub 32%);
  • podatek liniowy (jako firma — 19%).

Jeśli uzyskaliśmy przychodu z tytułu umów najmu i podobnych, możemy je rozliczyć jako osoba prywatna, bądź w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie takich przychodów jako osoba fizyczna, możemy wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, przy zastosowaniu podatku liniowego, bądź w formie ryczałtu (8,5%).

Kiedy powinniśmy podjąć decyzję w jaki sposób chcemy rozliczyć PIT za 2016 online?

Jeśli nie poinformujemy naszego urzędu skarbowego o chęci rozliczenia podatku dochodowego za 2016 rok według jednej z powyższych metod, zmuszeni będziemy do złożenia zeznania podatkowego z uwzględnieniem ogólnych zasad opodatkowania, a więc skali podatkowej 18% lub 32%. Wynika z tego, że decyzję o wyborze jednej z form opodatkowania (poza zasadami ogólnymi) należy podjąć na początku roku podatkowego. W 2016 roku termin ten minął 20 stycznia.

Jakie formularze będzie potrzebował przedsiębiorca do rozliczenia PIT za 2016 online?

Wybór formularza deklaracji PIT do rozliczenia podatku dochodowego za 2016 rok zależeć będzie od wybranego sposobu rozliczenia należnego podatku. Na szczęście wszystkie formularze dostępne są w formie elektronicznej jako arkusze interaktywne PDF. Następujące wzory deklaracji PIT służą do wykazywania przychodów z działalności gospodarczej:

  • PIT 36: przeznaczony dla osób, które osiągały przychody opodatkowane według skali podatkowej (podatek 18%, a nadwyżka dochodu powyżej 85.528 zł opodatkowana według stawki 32%).
  • PIT 36L: deklaracja wypełniana przez podatników, którzy dokonali wyboru podatku liniowego (19%).
  • PIT 28: obejmuje przychody podatników, którzy podjęli decyzję o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  • PIT 16A: deklaracja przeznaczona jest dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Ponadto dostępne są także pochodne deklaracji PIT 28 (PIT 28/A i PIT 28/B), które są przeznaczone do wykazywania „ryczałtowych” przychodów z najmu uzyskiwanych przez przedsiębiorcę, lub spółkę cywilną).

Dodatkowo istnieją także formularze PIT pozwalające na skorzystanie z różnego rodzaju ulg (np. PIT/D – ulga budowlana, czy PIT/BR – koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową).

Artykuł powstał we współpracy z portalem PITax.pl Łatwe podatki oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych. Korzystając z platformy PITax.pl rozliczysz swój roczny podatek dochodowy szybko i łatwo, bez wychodzenia z domu.

PITax.pl Łatwe podatki został wybrany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jako najlepszy program do PIT dla użytkowników oraz organizacji pozarządowych zbierających 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

1 komentarz

  1. Opcje 1 marca, 2017 at 17:54 Odpowiedz

    Od 3 dni próbuję wysłać pit i nie mogę, próbowałem nawet na innym kompie z którego były wysyłane w tym roku pity i również nie mogłem. Nie wiem w czym problem, ciągle pojawia się błąd aplikacji podatowej. Chyba będę musiał się ubrać i osobiście zawieść to do US.

Skomentuj artykuł