PIT-28 – jak rozliczyć?

0
206

Szybkimi krokami zbliża się moment, w którym musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Każdy z nas, kto osiągnął jakiś dochód, powinien poinformować o tym „skarbówkę” i ewentualnie zapłacić podatek dochodowy. Na pewno nie jest to dla nas najlepsza informacja, gdyż nikt nie lubi oddawać zarobionych pieniędzy, ale budżet państwa, też potrzebuje pieniędzy by nasze państwo mogło funkcjonować.

Rozliczenie z podatkiem, to dla wielu osób mocno skomplikowana sprawa. A wszystko przez ciągłe zmiany w przepisach podatkowych, czy też obawy przed ewentualnym błędem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od sposobu uzyskania dochodu, rozliczamy się w inny sposób. Musimy też uzupełnić inne druki PIT. Poniżej skupimy się na wypełnianiu PIT-28, który każdego roku musi uzupełnić spora grupa naszych rodaków.

Czym jest PIT-28?

Deklaracja podatkowa PIT-28 służy rozliczeniu tych podatników, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kto powinien wypełnić PIT-28 za 2020 rok?

Formularz PIT-28 powinni uzupełnić wszystkie osoby, które rozliczają się z Urzędem Skarbowym na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego i uzyskały dochody z tytułu:

– prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób indywidualny,

– prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jako spółka cywilna lub spółka jawna,

– uzyskiwania przychodów z tytułu najmu, dzierżawy, poddzierżawy czy innych umów tego typu.

Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

Każda osoba która musi wypełnić PIT-28, może to zrobić na kilka sposobów. Możemy udać się do biura rachunkowego i zlecić tam nasze rozliczenie. Jednakże wiążą się z ty, pewne koszty, których lepiej uniknąć. O wiele lepszym rozwiązaniem może być rozliczenie się z US samodzielnie. Jest to o tyle proste, że możemy wykorzystać specjalny bezpłatny program, który pomoże wypełnić nasz PIT 28 online. Dlaczego? Albowiem dzięki temu, możemy zaoszczędzić bardzo dużo czasu i oczywiście pieniędzy. Program wiele czynności wykonuje za nas w sposób automatyczny, a my musimy tylko wpisać do niego odpowiednie dane. Przede wszystkim chodzi tu o nasze dane osobowe, a także uzyskane przychody. Jest to naprawdę bardzo proste i nie zajmuje nam zbyt dużo czasu.

PIT-28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?       

Podatnicy, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym uzupełniając PIT—28, muszą to zrobić do 01 marca 2021 roku (poniedziałek). Mamy więc na to jeszcze trochę czasu, ale wiadomo, że im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla nas. Zapłaty podatku i tak nie unikniemy, więc po prostu będziemy mieli to „z głowy”.

Jak już pisaliśmy, do rozliczenia możemy wykorzystać specjalny program do PIT online. Ze swojej strony polecamy PIT PRO udostępniany przez portal Podatnik.info. Jest on łatwy do pobrania, bardzo przejrzysty, a dodatkowo na stronie internetowej dostawcy możemy przeczytać czytelną instrukcję, która wyjaśnia nam krok po kroku, jak uzupełnić formularz. Dzięki temu, przez wszystkie etapy „przebrniemy” bardzo szybko i bez większych komplikacji.

Skomentuj artykuł