PIT 37 – kto i w jaki sposób składa? Z jakich ulg można skorzystać?

PIT 37 to deklaracja podatkowa, która jest składana przez zleceniobiorców oraz pracowników osiągających opodatkowany przychód. W tym przypadku zaliczki na podatek są pobierane oraz obliczane bezpośrednio przez płatnika. Może to być np. zleceniodawca lub zakład pracy. Kluczowe jest to, aby wszelkie dane podatkowe znajdujące się w deklaracji były wypisane prawidłowo. Szczególnie ważne jest ujawnienie wszystkich swoich dochodów. Deklarację wypełnia się przy pomocy otrzymanych od pracodawców druków PIT 11.
PIT 37 – jak złożyć deklarację?
Rozliczenie PIT może przebiegać na kilka różnych sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście udanie się do właściwego urzędu skarbowego i złożenie deklaracji w wersji papierowej. To najprostsza do wykonania czynność zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień nie obcują z siecią internetową i cenią sobie bezpośredni kontakt z urzędnikiem. W razie potrzeby w urzędzie znajdzie się odpowiedzi na wszystkie postawione przez podatników pytania.
Deklarację można złożyć przy pomocy listu poleconego, ale też poprzez sieć internetową. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najwygodniejsza. Wszelkie dane są wypełniane automatycznie (na podstawie przesłanych do urzędu druków PIT 11) i należy je sprawdzić, a w razie potrzeby poprawić i złożyć deklarację. Czas na to ma się do 30 kwietnia. Jeśli osobie rozliczającej się przysługuje zwrot podatku musi na niego poczekać minimum kilka tygodni (otrzyma go na wskazane konto bankowe).
PIT 37 – z jakich ulg można skorzystać?
Ulgi w PIT 37 są dość zróżnicowane i najczęściej mają charakter prorodzinny. Skorzystać mogą z nich wszystkie te osoby, które:
- wykonywały władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem,
- pełniły funkcję opiekuna prawnego nad zamieszkującym z nimi dzieckiem,
- pełniły funkcję rodziny zastępczej.
Dodatkowo podatnicy mogą zdecydować się na skorzystanie z wielu innych ulg, np.: termomodernizacyjnej, internetowej, samochodowej, rehabilitacyjnej, abolicyjnej, na leki czy też związanej z darowizną krwiodawców.