Płacimy coraz więcej podatków

0
168

Buisness Insider przeprowadził w Izbach Administracji Skarbowej ankiety, związane z podatkami jakie płacimy do kasy państwa. Wynika z nich wyraźnie, że płacimy więcej podatków niż w latach ubiegłych. I tak dla przykładu, w 2018 roku wpłaciliśmy do budżetu państwa o 13% więcej podatków niż w roku 2017 i prawie 100% więcej niż 10 lat temu. 

W roku 2018 wpłaciliśmy do Urzędów Skarbowych o 11.5 mld więcej podatków. Ma to związek z kilkoma czynnikami. Po pierwsze zarabiamy coraz więcej, więc automatycznie musimy oddawać więcej daniny do US. Po drugie, wiele osób wychodzi z “szarej strefy” i zaczyna legalizować swoje dochody czy to z tytułu pracy czy też z tytułu działalności gospodarczej. Bardzo spadło też bezrobocie, więc osób płacących podatków także przybyło. Na pewno cieszy się z tego fiskus, gdyż mamy do dyspozycji więcej pieniędzy do wydania.  

Oczywiście możemy zauważyć różnice w ilości płaconych podatków, ze względu na zamieszkanie. Jak łatwo się domyślić, najwięcej podatków płaci się w województwie mazowieckim. I tak, w roku 2017 zapłacono w nim 21.3 mld zł z tytułu podatków a w roku 2018 już 23.4 mld zł. Na drugim miejscu znalazło się województwo śląskie, z wpłatami wynoszącymi odpowiednio 10,4 mld zł w roku 2017 i 11.5 mld zł w roku 2018. Na drugim biegunie znalazło się województwo lubuskie gdzie w roku 2017 zapłacono 0.94 mld zł z tytułu podatków a w roku 2018 1.04 mld zł. 

Jak łatwo się domyślić, najwięcej płacimy tam gdzie znajdują się wielkie firmy, które oferują swoim pracownikom wysokie zarobki. Nie ma się więc co dziwić, że tak chętnie emigrujemy do Warszawy czy w okolice tego miasta, w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. I chociaż nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa związana z wysokością płaconych podatków za rok 2019 to jednak z całą pewnością fiskus zaciera ręce i liczy na jeszcz większe wpływy do państwowej kasy.   

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów