Po co banki i firmy pożyczkowe sprawdzają rejestry BIK

0
163

Zarówno banki jak i firmy pożyczkowe udzielając pożyczek ponoszą bardzo duże ryzyko. Albowiem nigdy do końca nie są przekonane, czy pieniądze do nich wrócą. W związku z tym, jeszcze zanim wypłacą pieniądze, starają się w różny sposób zabezpieczyć, aby to ryzyko zminimalizować. Po pierwsze więc starają się dobrze pożyczkę zabezpieczyć. Poręczeni, weksle in blanco czy też zastaw są tu najlepszym przykładem. Po drugie dokładnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów. I po trzecie wreszcie sprawdzają rejestry prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej. Skupmy się może właśnie na BIK i zastanówmy się, po co banki sprawdzają te dane.

Gdy Biuro Informacji Kredytowej jeszcze nie działało, banki nie wiedziały czy osoby które składają wnioski o pożyczki i kredyty mają zadłużenie w innych instytucjach. W związku z tym, często jedna osoba miała kilka kredytów w różnych bankach i nikt o tym nie wiedział. Oczywiście nie można było wtedy w odpowiedni sposób wyliczyć zdolności kredytowej, gdyż najczęściej w oświadczeniach wnioskodawcy wcale tego nie zaznaczali. Po drugie, nie można było sprawdzić, czy osoba ubiegająca się o pożyczkę lub kredyt jest „dobrym klientem” i czy na czas spłaca swoje długi. Chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dla banków jest to bardzo ważne, gdyż jeżeli ktoś jeden kredyt nie spłaca wcale lub spłaca z opóźnieniem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i nowe zobowiązanie będzie spłacane nieterminowo. Pobranie informacji z Biura Informacji Kredytowej znacznie zmniejsza więc ryzyko kredytowe, gdyż banki po prostu mogą lepiej ocenić klienta i gdy tylko zauważą jakiej niepokojące sygnały, odmówią udzielnie mu pożyczki.

Nieco inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o firmy pożyczkowe, które w naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Po pierwsze nie mają one obowiązku kontroli swoich klientów w bazach BIK. W związku z tym tylko niektóre z nich to robią (za zgodą wnioskodawcy). Po drugie, po uzyskaniu informacji o swoich klientach, nie muszą one w sposób bardzo restrykcyjny brać je pod uwagę. Dlatego też w firmach pożyczkowych mogą pożyczyć pieniądze ci, którzy mają już długi, albo ich historia kredytowa nie jest zbyt idealna i ich ocena punktowa nie jest zbyt wysoka. Ale są to za to pożyczki droższe, właśnie ze względu na podwyższone ryzyko kredytowe.

Sprawdź koniecznie: https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczki-bez-sprawdzania-baz/

Skomentuj artykuł