Czy podatek liniowy zawsze się opłaca
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, muszą z uzyskanych dochodów rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. A ważne w tym wszystkim jest to, że przedsiębiorcy mają do wyboru trzy sposoby rozliczenia się. Mogą rozliczać się na zasadach ogólnych i płacą podatek w wysokości 18 lub 32%, ryczałtu ewidencjonowanego, a także mogą wybrać podatek liniowy, którego wysokość zawsze wynosi 19%. Czy taki podatek zawsze się opłaca i czy każdy powinien go stosować? Oczywiście, że nie. Przyjrzyjmy się więc, kto powinien wybrać podatek liniowy.
Na pewno podatek liniowy jest opłacalny dla tych, którzy osiągają wysokie dochody. Przyjmuje się, że minimalna kwota opłacalności, to około 100 000 zł. Przy niższych dochodach, lepsze są rozliczenia na zasadach ogólnych. Kolejnymi osobami którzy powinni rozważyć zastosowanie podatku liniowego są ci, którzy nie korzystają z ulgi na dzieci, czy ulgi na Internet. Podobnie jak i ci, którzy nie rozliczają się ze współmałżonkami lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Albowiem wymienione ulgi są dostępne tylko dla tych, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych.
Rozliczając się z fiskusem za pomocą podatku liniowego, możemy od uzyskanego przychodu odjąć wszystkie koszty. Dzięki temu płacony podatek jest o wiele niższy. Minusem tej formy rozliczenia jest jednakże to, że nie obowiązuje ich kwota wolna od podatków, więc podatek należy płacić od pierwszej zarobionej złotówki.
Każdy przedsiębiorca do dnia 20 stycznia, ma obowiązek poinformować Urząd Skarbowy, według jakich stawek podatkowych będzie się rozliczał.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.