Jaki podatek zapłacimy, gdy wynajmujemy nasze mieszkanie

0
166

Kupowanie mieszkań czy domów z myślą o ich wynajmowaniu, staje się coraz bardziej popularne. Dla wielu osób jest to forma inwestycji i to podwójnej. Z jednej strony, osoby kupujące nieruchomość liczą, że w przyszłości będą mogły sprzedać ją z zyskiem, a z drugiej strony, wynajmując ją uzyskują stały miesięczny dochód.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wynajmując komuś naszą nieruchomość i uzyskując z tego zyski, musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, płacąc określone podatki. Jeżeli więc zdecydujemy się na taką formę zarabiania, musimy wybrać w jaki sposób będziemy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Możemy to robić albo poprzez prowadzenie w tym zakresie działalności gospodarczej, albo bez rozpoczynania działalności, jako najem prywatny. W tym drugim przypadku, możemy rozliczać się na zasadach ogólnych, płacą podatek według skali podatkowej 18 i 32% lub też jako ryczałt ewidencjonowany. Decyzję o formie rozliczenia, musimy podjąć do dnia 20 stycznia każdego roku podatkowego, gdyż właśnie do tego dnia upływa termin poinformowania US o wyborze jako sposobu rozliczenia ryczałtu ewidencjonowanego. A co gdy rozpoczynamy wynajem nieruchomości po 20 stycznia? W takim wypadku, musimy przesłać odpowiednie pismo do US do 20 dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu.

Jeżeli dochody z najmu, chcemy rozliczać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, możemy to robić na zasadach ogólnych, według skali podatkowej 18 i 32% lub w ramach podatku liniowego 19%. Wybraną przez nas formę musimy zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Musimy więc pamiętać, że jeżeli decydujemy się na uzyskiwanie zysków z tytułu najmu, będziemy musieli naszymi zyskami „podzielić się” z Urzędem Skarbowym. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy mieć spore kłopoty związane z niewywiązywaniem się z obowiązków podatkowych. Oczywiście Urząd Skarbowy nie omieszka naliczyć nam dodatkowych odsetek karnych, które będziemy musieli zapłacić łącznie z zaległym podatkiem. Lepiej więc takich sytuacji unikać i gdy tylko zaczniemy uzyskiwać dochód, rozliczać się z właściwym Urzędem Skarbowym.

Skomentuj artykuł