Jakie podatki płacą rolnicy

Rolnictwo, to specjalny dział gospodarki, który „rządzi się” swoimi prawami. Dotyczy to także spraw podatkowych i skarbowych. Działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątkiem jest tu dochód uzyskany z działów specjalnych produkcji rolnej. Jednak nie oznacza to, że rolnicy nie muszą płacić żadnego podatku. Albowiem w naszym kraju mamy do czynienia z podatkiem rolnym. Jego wysokość jest obliczana w bardzo specyficzny sposób. Bierze się bowiem pod uwagę średnią cenę żyta i na jej podstawie oblicza się, jaki podatek muszą zapłacić rolnicy. W roku 2016 jest to 134.37 zł za jeden hektar gruntu. Jeżeli rolnik nie posiada jednego hektara gruntów rolnych, stawka ta wynosi 306,85 zł od jednego hektara fizycznego. Z podatku rolnego, zwolnione są grunty klasy V, VI, VII, a także obszary zadrzewione.
Natomiast normalny podatek dochodowy, płacą ci rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą w ramach tzw „działów specjalnych”. Do działów specjalnych zaliczamy min.:
- uprawy w szklarniach o ogrzewanych tunelach foliowych,
- uprawy roślin, in vitro,
- uprawy grzybów,
- wylęgarnie drobiu,
- chów drobiu rzeźnego,
- hodowlę zwierząt futerkowych
Oczywiście działów tych jest więcej i każdy rolnik, który prowadzi takową działalność musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.