Podatki proponowane w projekcie Polski Ład

0
300

Już od kilku tygodni polski rząd intensywnie promuje swój nowy program gospodarczy. Polski Ład, ma być motorem napędowym polskiej gospodarki i ma sprawić, że na jego wprowadzeniu skorzysta aż 22 mln naszych rodaków. Dosyć istotne zmiany proponowane są w sektorze podatkowym. Przyjrzyjmy się więc, co nas może czekać, jeśli projekt ten rzeczywiście wejdzie w życie.

Najbardziej istotnymi czynnikami wpływającymi na wysokość podatków które musimy płacić, są kwota wolna od podatków i wysokość progów podatkowych. Według założeń, od 2022 roku mają się one zmienić. I tak jeśli chodzi o kwotę wolną od podatków ma ona wynosić aż 30 000 zł. Jest to znaczna zmiana, gdyż obecnie zdecydowana większość podatników musi zacząć oddawać część swoich dochodów do Urzędu Skarbowego, gdy uzyskają oni ponad 8 000 zł. Zyski są tu więc widoczne gołym okiem. Na tym rozwiązaniu, najbardziej skorzystali by emeryci, renciści czy osoby, które zarabiają najmniej. Dla podatników, jest więc to korzystne rozwiązanie.

W Polskim Ładzie zaproponowane nowe progi podatkowe. Według planów rządu, mają one prezentować się w następujący sposób:

– I próg podatkowy – 17% – będzie obowiązywał wszystkich, którzy nie zarobili więcej niż 120 000 zł.

– II próg podatkowy – 32%- będzie naliczany od dochodu przekraczającego 120 000 zł. W ciągu roku.

Te zmiany na pewno korzystnie odbiją się na naszym portfelu. Jednakże skoro jedni zaoszczędzą, inni muszą stracić. I tutaj rzeczywiście w Polskim Ładzie możemy znaleźć wiele rozwiązań, które dla podatników nie są korzystne. Jedną z nich ma być zmiana podstawy wymiaru składki zdrowotnej, której podstawą ma się stać rzeczywisty dochód przedsiębiorcy (obecnie składka płacona jest w sposób ryczałtowy). Oprócz tego, zlikwidowana ma zostać możliwość odliczania części zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Czyli oznacza to podniesienie wysokości płaconych podatków.

Czy nowy program rządu wejdzie w życie od nowego roku? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Większość społeczeństwa nie jest zadowolona z wprowadzonych zmian. Ludzie obawiają się wzrostu cen, gdyż przedsiębiorcy płacący wyższy podatek, na pewno będą chcieli zrekompensować swoje straty podnosząc ceny za produkty czy usługi. Na razie toczy się dyskusja, co powinno być w programie zmienione, a co powinno z niego całkiem zniknąć. Będziemy na bieżąco informować o zmianach, jeśli tylko takowe pojawią się w tym programie.

Skomentuj artykuł