Jakie podatki wchodzą w skład paliwa
Kilkanaście tygodni temu, cała Polska a zwłaszcza kierowcy „żyli” sprawą związaną z nową opłatą, która miała być doliczona do ceny paliwa. Przypomnijmy, że wtedy to właśnie grupa posłów PiS złożyła w Parlamencie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Fundusz miałby dofinansowywać budowę dróg lokalnych, a jak wyliczyli ekspercie, opłata spowodowała by podniesienie ceny paliwa o około 20 groszy na litrze. Na całe szczęście Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z tej propozycji, więc cena paliwa gwałtownie nie wzrosła. Jednakże na cenę paliwa, w dalszym ciągu składa się kilka podatków, których kierowcy z pewnością woleli by nie płacić. Poniżej przedstawimy podatki, które wchodzą w cenę paliwa.
Gdy zaczniemy „rozbierać” cenę benzyny bezołowiowej, zobaczymy że podatki, to ponad 57% jej ceny. W jej skład wchodzi bowiem akcyza czyli około 35.6% ceny, podatek VAT czyli 18,7% jej ceny, a opłata paliwowa to 3% ceny paliwa. „Niepodatkową” częścią ceny paliwa jest jej koszt zakupu w rafinerii a także marża dla stacji benzynowej, chociaż trzeba przyznać, że jest ona bardzo niska.
Jeśli chodzi o olej napędowy, to tu sprawa nieznacznie się różni i tak: akcyza to około 28.1% ceny paliwa, podatek VAT to 18.5% ceny paliwa, a opłata paliwowa to 7% ceny paliwa. Jak widać podatki w cenie oleju napędowego to ponad 53% jej ceny. Pozostała część to koszty jej zakupu w rafinerii i marża stacji benzynowej.
Jak widać, budżet państwa zarabia na sprzedaży paliwa bardzo duże kwoty. Im więcej paliwa kupujemy tym więcej środków do państwowej kasy wpływa. Dlatego nie ma się co dziwić, że kierowcy byli oburzeni, gdy chciano do ceny paliwa dodać kolejną opłatę. Na szczęście pomysł nie został wprowadzony w życie i miejmy nadzieję, że już Rząd nie będzie chciał wprowadzać innych pomysłów podatkowych, które podniosły by jeszcze bardziej cenę paliwa, które kupujemy na stacjach benzynowych.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.