Podatkowy zawrót głowy
Rozliczanie się z podatków jest obowiązkiem każdego obywatela oraz obywatelki. Obecnie czynność ta jest stosunkowo łatwa oraz nieskomplikowana. Można jej dokonać poprzez Internet używając do tego specjalnych stron. Podatki są niezbędne do tego, by opłacać z nich wszystkie te aspekty naszego życia społecznego, które stanowią część wspólną. Dzięki nim funkcjonuje chociażby służba zdrowia albo infrastruktura drogowa. Warto je zatem płacić na czas i tym samym mieć spokojną głowę. Nie powinniśmy zostawiać wypełniania niezbędnych papierów, w tym także tych podatkowych, na ostatnią chwilę.
1. Czym jest PIT-37?
2. Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?
3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
4. PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?
Czym jest PIT-37?
Jednym z najpopularniejszych zeznań, jakie są wypełniane w Polsce, jest PIT-37. W ubiegłym roku wypełniło go ponad jedenaście milionów Polaków i Polek. Służy on do rozliczania dochodów uzyskanych z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, wypełniają go także emeryci i renciści. Oprócz tego rozlicza się na tym formularzu świadczenia przedemerytalne, stypendia, dochody otrzymywane z racji praw autorskich, itp. Szczegółowe wytyczne co do tego, jakie dochody możemy tam rozliczyć, znajdziemy bez trudu na różnych fachowych stronach w sieci. Przed przystąpieniem do rozliczenia się z dochodów, warto zapoznać się z informacjami, jak to dokładnie zrobić. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych pomyłek oraz błędów.
Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?
Zgodnie z tym, o czym wspominaliśmy wyżej, PIT-37 będzie tym dokumentem podatkowym, który zapewne wypełni większość z nas. W obecnej sytuacji wypełnione pity podatników są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie każdy może się zalogować oraz sprawdzić, czy wszystkie zeznania się zgadzają. Jeśli nie mamy żadnych odliczeń, nie musimy nawet składać takiego zeznania, gdyż zostanie to wykonane za nas, z urzędu. Jeśli jednak chcemy odliczyć różne wydatki, czy też ulgi podatkowe, złożyć korekty, itp. – wszystko będzie wymagało pochylenia się nad tym dokumentem. PIT-37 nie jest szczególnie skomplikowanym dokumentem i odpowiednio go wypełniając, na pewno damy sobie z nim radę.
Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
Najciekawszą opcją, która na nas czeka, jest możliwość wypełnienia PIT-u online. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu do minimum ograniczono potencjalne błędy w różnorodnych zeznaniach podatkowych. Nie trzeba także osobiście fatygować się do urzędów skarbowych oraz wystawać tam w kilometrowych kolejkach. Jeśli więc chcemy bezbłędnie wypełnić pit 37 przez internet powinniśmy skorzystać z rozwiązania, które oferuje nam serwis www.podatnik.info. Tam – krok po kroku – wypełnimy nasze zeznanie, tak jak powinniśmy to zrobić, aby nie narazić się na kłopoty. Zwłaszcza ci podatnicy oraz podatniczki, którzy liczą na zwrot podatku, powinni uczynić to jak najszybciej. Czekanie z podatkami na ostatnią chwilę, jest generatorem zbędnego stresu, którego lepiej unikać. Na stronie wyżej wymienionego serwisu internetowego cały proces wypełniania formularza jest omówiony krok po kroku. Dzięki temu łatwiej będzie nam uniknąć pomyłek oraz błędów. Dobrze jest więc wypełniać zeznanie podatkowe na spokojnie, przy biurku we własnym domu, z kubkiem ulubionej kawy w ręku. Pamiętajmy, że nigdzie się nie śpieszymy i róbmy to dokładnie. Ważną sprawą jest także to, że jeśli nasze zeznanie będzie miało podstawowe błędy, to system w którym je wypełniamy, nie przepuści nas dalej. Wypełniony PIT zostanie przyjęty i zarejestrowany online, a my otrzymamy elektroniczne potwierdzenie tego faktu. Zeznanie podatkowe powinniśmy przechowywać przez pięć lat. Możemy je wydrukować albo trzymać je jako plik w naszym komputerze. Jeśli tego nie uczynimy, zeznanie i tak pozostanie w systemie komputerowym Ministerstwa Finansów.
PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?
Aby rozliczyć PIT-37 niezbędne nam będą formularze PIT-11, które każdorazowo wystawiają nasi pracodawcy. Czasem będzie to tylko jeden dokument, czasem może być ich kilka, czy nawet kilkanaście. PIT-y od pracodawców w roku muszą dotrzeć do odpowiednich urzędów skarbowych do końca stycznia 2021 roku – dotyczy to wersji elektronicznej każdego zeznania. W wersji papierowej pracodawcy muszą nam je dostarczyć do końca lutego 2021 roku. Pracodawca nie może przekroczyć tego terminu, warto o tym pamiętać. W momencie, w którym zbierzemy wszystkie zeznania od poszczególnych pracodawców, możemy przystąpić do rozliczania się z podatku. Należy to uczynić w nieprzekraczalnym terminie do trzydziestego kwietnia 2021 roku. Szybsze wypełnienie formularzy może mieć znaczenie, zwłaszcza gdy czekamy na zwrot podatku. Spóźnienia podatkowe mogą nas sporo kosztować, a w skrajnych sytuacjach doprowadzić do postępowania karno-skarbowego. Pamiętajmy by wypełniając dokumenty podatkowe w Internecie dochować wszelkiej staranności i nie udostępniać ich bez potrzeby osobom trzecim, bo to może być groźne dla naszego bezpieczeństwa finansowego.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.