Czy podatnicy pójdą do Sądów?

0
419

Rząd w przyspieszonym tempie chce podnieść kwotę wolną od podatków. Problem jednak polega na tym, że ma zostać ona podniesiona tylko dla tych osób, które zarabiają najmniej (do 11 000 zł rocznie). Tymczasem Trybunał Konstytucyjny uznał, że kwota wolna od podatków powinna być podniesiona dla wszystkich. Jeżeli proponowane przez Rząd zmiany wejdą w życie, skorzysta na tym zaledwie 3 mln podatników, natomiast dla 21 mln Polaków, nie odczuje w związku z tym żadnych zmian, lub straci.

O możliwych problemach w związku z taką propozycją, mówi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Według niego, Sądy mogą interpretować jako obowiązujące wytyczne Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że kwota wolna od podatku powinna równać się minimum egzystencji. „W praktyce oznacza to, że obywatele świadomi swoich praw będą mogli wszczynać postępowania podatkowe” – pisze Adam Bodnar.

Czy oznacza to, że Sądy zostaną zalane sprawami związanymi z kwotą wolną od podatku? Na pewno jest wielce prawdopodobne, że znajdą się osoby, które uznają, że Rząd łamie prawo i skierują wnioski o zbadanie tej sytuacji do Sądów, by dokładnie zbadały tę sprawę.

Skomentuj artykuł