Poprawki do ustaw podatkowych

0
258

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, przyjęto nowelizację kilku ustaw podatkowych. Dzięki nim, min zwolnione z podatku PIT będą wszystkie wygrane na automatach, zostanie rozszerzona na kolejne zawody ulga podatkowa dla twórców, a zakres podatku od dochodów z nieruchomości będzie większy.

Nowelizacja ustaw zakłada, że w identyczny sposób będą traktowane osoby, które uczestniczą w grach hazardowych, bez względu na to, czy gry są udostępniane przez kasyna czy przez Totalizator Sportowy. Zwolnione z podatku będą więc wygrane w grach w karty, na automatach czy w grach cylindrycznych. Wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych czy zakładach wzajemnych będą opodatkowane na identycznych jak obecnie zasadach.

Jeśli chodzi o ulgę podatkową dla twórców, do dodano nowe zawody, które będą mogły korzystać z odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów. Ulga obejmuje teraz także inżynierię budowlaną, działalność naukową i pracę dydaktyczną która jest prowadzona na uczelni, tłumaczenia a także gry komputerowe.

Zmienione także nieco ustawę o podatku od nieruchomości w zakresie tzw. minimalnego podatku dochodowego płaconego przez właścicieli nieruchomości komercyjnych, których wartość przekracza 10 mln zł. Przyjęto, że podatkiem tym zostaną objęte wszystkie nieruchomości danego podatnika, aby dzieląc nieruchomości pod kątem różnych celów, nie mógł on unikać płacenia podatków.

Skomentuj artykuł