Pożyczka w sytuacji zadłużenia

0
177

Zadłużenie może przydarzyć się każdemu z nas, nawet jeśli wydawałoby się nam że aktualnie posiadamy idealnie stabilną sytuację finansową. Ta stabilna sytuacja finansowa może zostać w jednej chwili zachwiana, w momencie gdy utracimy dotychczasowe źródło dochodu w postaci dobrze płatnej pracy czy zmian,które mogą zajść na polu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Osoby które narażone są na zadłużenie to najczęściej te osoby które posiadają zbyt duże obciążenia finansowe w postaci dużych kredytów gotówkowych, samochodowych czy kredytów hipotecznych. Szczególnie przy tych ostatnich musimy zadawać sobie sprawę z tego, że będzie to dla nas obciążenie finansowe na długie lata. W dobrym położeniu są osoby które posiadają stałe źródło dochodów, mają tzw. ciepłą posadkę i nie grozi im utrata pracy a nawet jeśli, to bez większych przeszkód ich status i wiedza pozwoli im na znalezienie innej, równie dobrze płatnej pracy. W nieco innej sytuacji mogą być osoby prowadzące własną działalność gospodarczą czy rolnicy, których sytuacja z dnia na dzień może ulec zmianie. Dlatego też przy sięganiu po większy kredyt, powinniśmy tak dobrać ratę kredytu by w przyszłości nie okazała się dla nas zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Co jednak jeśli już posiadamy to zadłużenie a bieżące środki już nie wystarczają nam na to, by pokryć wszystkie bieżące zobowiązania? Jako że sam przechodziłem na swojej drodze życiowej przez taką sytuację, więc w pierwszej kolejności chciałbym Was zachęcić byście spróbowali pomyśleć, jak moglibyście znaleźć alternatywne rozwiązanie do pożyczki w sytuacji zadłużenia. Chodzi o sposób, dzięki któremu uda Wam się osiągać jakiś dodatkowy dochód, dzięki któremu nie będziecie musieli się jeszcze dodatkowo zadłużać. W przypadku osób pracujących na pełen etat może to być jakaś dodatkowa praca po godzinach czy w weekend np. w postaci kierowcy, może jakaś dodatkowa praca przez internet czy w jakikolwiek inny sposób. Poświęćmy chwilę na zastanowienie się, co potrafimy w życiu robić i jak moglibyśmy to wykorzystać. Nawet poświęcając dodatkową godzinę czy dwie dziennie mamy szansę osiągnąć dodatkowy dochód, dzięki któremu będziemy mogli wyjść z otaczającej nas pętli zadłużenia.

W nieco gorszej sytuacji są osoby posiadające znacznie większe zadłużenia w postaci choćby zadłużeń komorniczych, osoby które nie mają już dodatkowego czasu na rozmyślania pozyskania dodatkowych pieniędzy w inny sposób jak pożyczka czy kredyt. W bardziej komfortowej sytuacji będą w takiej sytuacji osoby które posiadają pozytywną historię kredytową w BIK a więc takie, które nie miały dużych zadłużeń pod kątem spłat rat kredytów bankowych bądź też innych produktów finansowych oferowanych przez banki. Takie osoby, jeśli mają duże obciążenia w postaci kredytów gotówkowych czy hipotecznych, mają możliwość konsolidacji kredytu czyli połączenia kilku spłacanych rat kredytów bankowych w jedną całość. Dzięki temu zostaje wydłużony okres spłaty kredytu, ale zyskujemy na takiej operacji niższe obciążenie miesięczne. Przykładowo łącznie płaciliśmy około 2000 zł łącznych rat miesięcznie, a dzięki konsolidacji i wydłużeniu spłaty zobowiązań, będziemy spłacali 1250 zł miesięcznie. Kredyt konsolidacyjny dostępny jest w większości banków i poza możliwością połączenia finansowych zobowiązań, może nam również zapewnić uzyskanie dodatkowej gotówki np. na bieżące zobowiązania w postaci pieniędzy na spłacenie rachunków czy faktur.

W nieco gorszej sytuacji i położeni będą niestety te osoby które posiadają negatywną historię kredytową i nie mają najmniejszych szans na kredyt bankowy. To najczęściej osoby, których zadłużenie powstało na skutek opóźnień w spłacie pożyczek pozabankowych czy chwilówek. Takie osoby popadły w pętle zadłużenia, ponieważ jedną pożyczka chciały spłacić już jedną zaciągnięta a jak wiemy – taki sposób prowadzi tylko do jednego a mianowicie, jeszcze większego zadłużenia. Jeżeli nie mamy co liczyć na uzyskanie kredytu bankowego, jedyną opcją pozyskania gotówki będzie pozabankowa pożyczka bez bik czyli kredyt lub pożyczka udzielana bez weryfikacji w bazach BIK.

Musimy jednak wiedzieć o tym że sięgnięcie po tego typu pożyczkę, będzie wiązało się niestety z nie małymi kosztami które będziemy musieli ponieść ponieważ powiedzmy sobie szczerze, pożyczki pozabankowe do tego takie, w przypadku których nie jest weryfikowana historia kredytowa w BIK, nie są tanie! Ponadto aby uzyskać dużą kwotę w ramach takiej pożyczki, będzie nam potrzebne albo dodatkowe zabezpieczenie w postaci nieruchomości lub pojazdu bądź też zabezpieczenie w postaci żyranta lub gwaranta. W przypadku tego ostatniego, chodzi o dodatkową osobę która będzie zobowiązana do spłacania rat pożyczki, w sytuacji gdyby główny pożyczkobiorca nie regulował terminowo rat pożyczki. Firmy które umożliwiają uzyskanie pożyczki w ten sposób to m.in. Rapida Money (pożyczki z dodatkowym gwarantem), MotoPożyczka (pożyczka pod zastaw pojazdu) czy Fundusz Korona (pożyczki pod zastaw nieruchomości). W przypadku tego typu pożyczek nie jest wymagana pozytywna historia kredytowa, ponieważ najważniejsza kwestią jest posiadanie tego dodatkowego zabezpieczenia.

Decydując się w sytuacji zadłużenia na pożyczkę z gwarantem czy pożyczkę hipoteczną, musimy pamiętać o tym, by korzystać z usług firmy sprawdzonej która nie okaże się wobec nas nie uczciwa. Przede wszystkim powinniśmy omijać z daleka firmy pożyczkowe, które w celu uzyskania pożyczki będą od nas wymagać pokrycia jakichś dodatkowych kosztów pożyczki w postaci opłaty przygotowawczej czy przedpłaty przed udzieleniem nam pożyczki. Takie praktyki nie są już stosowane, szczególnie wśród tych firm które chcą uchodzić za rzetelne czy uczciwe na rynku pożyczek pozabankowych” – podkreślił w rozmowie z nami, ekspert z bloga Banki24 – www.banki24.com.pl

 

Skomentuj artykuł