Prawo pracy dla HR

0
219

Prawo pracy jest podstawowym narzędziem działania każdego HR-owca. Pracownicy działu HR każdego dnia korzystają z przepisów prawa pracy i na jego podstawie podejmują kluczowe decyzje dla swojej organizacji. W związku z tym są zobligowani, by znać najważniejsze przepisy, obowiązujące nowelizacje oraz kluczowe interpretacje. Ciągłe monitorowanie zmian w przepisach to ich zadanie. Największą sztuką jest jednak, by teorię przekuć w praktykę, co czasem bywa trudne i problematyczne. Jeśli praca jest dla HR-owca jego pasją, to prawo pracy nie ma dla niego tajemnic.

Prawo pracy dla HR-owca jest niczym drogowskaz. Kierując się przepisami obowiązującego prawa, wie, w jaki sposób postępować w określonych sytuacjach. Potrafi przeprowadzić rekrutację pracownika z zachowaniem wszelkich standardów. Aktualnie jest to szczególnie istotne, bo niewłaściwie poprowadzona rozmowa kwalifikacyjna, może rzutować na opinie o całej organizacji. Ponadto bazując na przepisach prawa pracy, ma wiedzę, w jaki sposób czuwać nad prawidłowym przebiegiem zatrudnienia każdego pracownika.

HR-owiec powinien zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, sprawując pieczę nad zatrudnionymi pracownikami. Monitoruje najważniejsze aspekty zatrudnienia na przykład: pilnuje terminowego wykonywania badań okresowych oraz BHP, weryfikuje okresy wypowiedzeń, sprawdza stan urlopów czy nalicza wynagrodzenia. Wie, jakimi standardami należy kierować się zarówno nawiązując stosunek pracy z pracownikiem jak i rozwiązując go.

Od kompetencji pracowników działu HR zależy jakość pracy całego przedsiębiorstwa. Gdy dział HR prawidłowo funkcjonuje, to pod względem prawnym nie ma powodów do obaw.

Chcesz wesprzeć swój dział HR? Sprawdź: https://bnadwokaci.pl/specjalizacje/prawo-pracy-dla-pracodawcow/

HR-owcy przez wzgląd na specyfikę swojej pracy muszą ciągle aktualizować swój stan wiedzy. Przepisy prawa pracy, wyroki sądów, interpretacje przepisów, zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chcąc być na bieżąco, pochłania to znaczną ilość czasu i energii. Dla ekspertów w swojej dziedzinie prawo pracy jest niczym ogromna skarbnica wiedzy.

Skomentuj artykuł