Problemy z Jednolitym Plikiem Kontrolnym

0
173

Szybkimi krokami zbliża się 25 luty, czyli termin, w którym każdy przedsiębiorca musi przesłać tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Najogólniej rzecz mówiąc, jest to sprawozdanie z prowadzonej działalności, przesłane do Ministerstwa Finansów. Jak samo Ministerstwo mówiło, wszystko miało być łatwe, ale okazuje się, że nie dla wszystkich. Albowiem pomimo tego, że do przedsiębiorców zostało rozesłane bezpłatne oprogramowanie, za pomocą którego wysyła się pliki JPK, to jak się okazuje, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. A wszystko dlatego, że jest ono przygotowane dla środowiska Windows, a zupełnie nieprzygotowane dla systemu osX, zainstalowanego w komputerach MAC.

Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę z zaistniałego problemu. Zapewnia też, że w przyszłości oprogramowanie do tworzenia pliku JPK prawdopodobnie będzie też przystosowane do komputerów MAC. Jednakże do momentu wprowadzenia poprawek, przedsiębiorcy muszą sobie w jakiś sposób poradzić samodzielnie, czyli muszą wykupić dostępne na rynku rozwiązania księgowe.

Jak łatwo się domyśleć, przedsiębiorcy którzy nie mogą skorzystać z darmowego oprogramowania JPK nie są zadowoleni z takiej sytuacji. Uważają oni, że są w jakiś sposób dyskryminowani, gdyż muszą ponosić wyższe koszty związane z prowadzeniem biznesu.

Skomentuj artykuł