Jak przekazać 1% podatku dla potrzebujących?

0
401
1 procent podatku

Termin rozliczenia podatkowego zbliża się szybkimi krokami. Zaczynamy wypełniać PIT-y, zbierać rachunki, faktury itp. Na pewno nie jest to najbardziej lubiana przez nas czynność jednakże każdy musi przez to przejść. Aby poprawić sobie nastrój związany z rozliczeniem, możemy wykonać dobry uczynek. Albowiem większość z nas może przekazać część naszych podatków na rzecz tych, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Możliwość przekazywania 1% podatku na cele charytatywne mamy już od kilkunastu lat. W tym czasie na konta Organizacji Pożytku Publicznego wpłynęło już wiele milionów złotych, które pomogły wielu osobom. Taka pomoc jest niezwykle łatwa i nic nas nie kosztuje. Wystarczy, że wybierzemy sobie OPP, wypełnimy odpowiednią rubrykę w PIT-cie i to praktycznie tyle. Urząd Skarbowy sam przekaże odpowiednią kwotę na cel, jaki wskażemy.

Kto może przekazać 1% podatku?
Do przekazania 1% podatków uprawnieni są:

  • podatnicy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych
  • podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • podatnicy objęci 19% liniową stawką podatkową
  • podatnicy, którzy uzyskują dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a także pochodnych instrumentów finansowych

Komu można przekazać 1% podatku?
Pieniądze z naszych podatków, możemy przekazać tylko i wyłącznie organizacje, które posiadają miano Organizacje Pożytku Publicznego. Muszą one znajdować się w wykazie opublikowanym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Prowadzenie działalności gospodarczej przez OPP musi być traktowane tylko i wyłącznie jako działanie dodatkowe, które jest ukierunkowane tylko i wyłącznie na realizację celów statutowych. Oczywiście muszą one przekazać do Ministra Pracy i Polityki Społecznej numer rachunku bankowego, na które mają być przekazane pieniądze z naszych podatków.

Jeżeli chcemy przekazać część naszych podatków na OPP, musimy nasz PIT oddać w terminie. Nie można naszego podatku podzielić na kilka organizacji. Chyba że mamy różne źródła dochodu i rozliczmy się na kilku drukach – wtedy na każdym możemy wpisać na inną organizację.

Wypełniając nasz PIT nie zapomnijmy o organizacjach, które naszych pieniędzy bardzo potrzebują. My w związku z tym nie poniesiemy żadnych konsekwencji i strat, a pozwoli to na czyjegoś zdrowia lub życia.

Skomentuj artykuł