Przyjęto ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. Czy ceny poszybują w górę?

0
169
Podatek od sprzedaży detalicznej

Po kilkumiesięcznej debacie, Sejm przyjął ustawę dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Według ustawy, sieci handlowe będą musiały płacić podatek od sprzedaży detalicznej w wysokości 0.8% od przychodu pomiędzy 17 al 170 mln zł miesięcznie i 1.4% jeżeli przychód od sprzedaży detalicznej wynosi w danej sieci powyżej 170 mln złotych. Ustawa wejdzie wżycie od 1 września 2016 roku. Jak więc widać kwota wolna od podatku w skali roku będzie więc wynosiła 204 mln zł.

Według Ministerstwa Finansów, wpływy do budżetu państwa po wprowadzeniu tej ustawy zwiększą się o około 600 mln w tym roku i o około 1.9 mld zł w roku 2017.

Co ten podatek oznacza dla zwykłych klientów? Prawdopodobnie podwyżki cen. Sieci handlowe z całą pewnością będą próbowały przerzucić koszty jego wprowadzenia na swoich klientów, by nie rezygnować ze swoich zysków. Oznacza to, że już prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zapłacimy po kilka groszy więcej, za kupowane produkty. Może jednorazowo zbyt wielkie różnicy nie zauważymy, ale w skali roku nasz domowy budżet tę różnicę może już odczuć.

Skomentuj artykuł