Rozliczanie się z podatków wspólnie z małżonkiem

0
179

Nikt nie lubi płacić podatków. Dlatego też każdy szuka okazji, by jak najbardziej zmniejszyć kwotę, którą musimy przekazać do Urzędu Skarbowego. Jedną z takich możliwości, daje nam rozliczenie podatkowe współmałżonków. W praktyce oznacza to, że współmałżonkowie wypełniają jeden formularz podatkowy i wspólnie przesyłają do do Urzędu Skarbowego.

Kiedy „opłaca” się wspólne rozliczenie?

Najbardziej zyskać na tym mogą te pary, w których pracuje tylko jedna osoba i osiąga wysokie dochody czyli powyżej 172 000 zł. Jak wiadomo, osoba uzyskująca takie dochody, musi płacić od nich podatek w wysokości 32% (rozliczając się na zasadach ogólnych). Natomiast dzięki temu, że małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie, dochód zostanie podzielony na dwie osoby, przez co podatek będzie rozliczany według 18% stawki podatkowej. Można dzięki tem zaoszczędzić nawet 12 500 zł.

Kto może w taki sposób rozliczać się ze swoich podatków?

Przede wszystkim małżeństwo musi mieć wspólność majątkową przez cały rok podatkowy. Ponadto we właściwym Urzędzie Skarbowym, należy zgłosić fakt, że za dany rok podatkowy współmałżonkowie rozliczają się wspólnie. Oczywiście małżonkowie przez cały rok podatkowy muszą być w związku małżeńskim.
Z całą pewnością warto korzystać z tej formy rozliczenia, gdyż dzięki temu mamy możliwość zaoszczędzenia znacznej sumy pieniędzy. Będziemy więc mieli do dyspozycji dodatkowe środki, które będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel.

Skomentuj artykuł