Rząd ureguluje rozliczanie się z podatku od wynajmu?

0
471

Osoby które wynajmują swoje mieszkania, bardzo często mają problemy z interpretacją przepisów związany związanych z rozliczeniem podatkowym. Obecnie istnieją dwa sposoby by rozliczyć się z fiskusem. Po pierwsze możemy rozliczać się na zasadach ogólnych i w takim przypadku obowiązują nas dwie stawki podatkowe: 18% i 32%. Po drugie, możemy rozliczyć się ryczałtem i w takim przypadku zapłacimy 8.5% przychodów przy dochodach nie przekraczających 100 000 zł i 12.5% od przychodów powyżej 100 000 zł.

Osoby wynajmujące mieszkania, bardzo często mają problemy, gdyż obecne przepisy nie są jednoznaczne i Urzędy Skarbowe bardzo często różnie je interpretują. Dlatego też Rząd prowadzi prace nad ujednoliceniem systemu rozliczania się z fiskusem przez osoby wynajmujące mieszkania. W przepisach ma być wyraźnie powiedziane, kiedy można rozliczać się na zasadach ogólnych, a kiedy za pomocą ryczałtu. Z całą pewnością pomoże to wielu osobom w rozliczeniach podatkowych. Jest to tym bardziej ważne, że coraz więcej osób kupuje mieszkania jako forma inwestycji i chce przeznaczyć je na wynajem.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie w roku 2020. Według planów, ryczałtem będa mogły rozliczać się tylko osoby, dla których wynajem mieszkania jest dodatkowym źródłem dochodów. Natomiast wszyscy te osoby, którzy same organizują wynajmowanie mieszkań lub zatrudniają do tego inne osoby lub firmy, będa uznawane za osoby prowadzące działalność gospodarczą i będa musiały rozliczać sie na zasadach ogólnych.

Skomentuj artykuł