Specyfika prawa pracy
Prawo pracy stanowi jedną z najważniejszych gałęzi na drzewie prawa. Traktuje ono na temat pracodawców, pracowników i samej pracy. Reguluje je kodeks pracy. Poznajmy specyfikę prawa pracy i wynikające z niego konsekwencje prawne.
Prawo w ujęciu przedmiotowym
Prawo zwalcza bezprawie, a rozpatruje się je pod kątem przedmiotowym oraz podmiotowym. W ujęciu przedmiotowym prawo uchodzi za system norm prawnych, zwanych potocznie regułami postępowania Normy prawne porządkują i zabezpieczają życie jednostek w społeczeństwie. Narodziły się w celu uporządkowania organizmu społecznego wraz z powstaniem państwa, już w czasach antycznych. W ujęciu podmiotowym prawo uchodzi za zespół określonych uprawnień. Uprawienia też porządkują i zabezpieczają życie jednostek w danych sytuacjach. Narodziły się jako fragment porządku cywilnoprawnego.
Gałęzie prawa
Prawo można przyrównać do drzewa, a konkretne dziedziny prawa do gałęzi. Jego najważniejsze gałęzie to: prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne, prawo finansowe, prawo rodzinne, prawo pracy. Budują one tak zwane prawo wewnętrzne, to znaczy prawo danego narodu. Oprócz tego występuje tak zwane prawo zewnętrzne, to znaczy prawo międzynarodowe.
Co reguluje prawo pracy
Prawo pracy reguluje stosunki występujące między pracownikiem a pracodawcą i wszelkie inne sprawy z nich wynikające. Dokładnie określa to kodeks pracy. Oto najważniejsze regulacje wynikające z prawa pracy:
- Regulacje dotyczące organizacji pracodawców.
- Regulacje dotyczące organizacji pracowników.
- Regulacje dotyczące układów zbiorowych.
- Regulacje dotyczące sporów zbiorowych.
- Regulacje dotyczące udziału pracowniczego.
- Regulacje dotyczące współdziałania w zbiorowych stosunkach pracy.
- Regulacje dotyczące stosunków między pracownikiem a pracodawcą.
Złote zasady prawa pracy
Prawo pracy określa co może, czego nie może, co musi i czego nie musi robić pracownik oraz pracodawca. Wynika to z obowiązującego kodeksu pracy. Można to streścić w dziesięciu złotych zasadach prawa pracy:
- Wszystkie osoby mają prawo do podjęcia pracy.
- Wszystkie osoby mają do nawiązywania stosunków pracy.
- Wszystkie osoby mają prawo do wolności pracy.
- Wszyscy pracodawcy są zobowiązani do poszanowania dóbr osobistych pracownika.
- Wszystkich pracowników pracodawca musi traktować równo.
- Wszystkich pracowników bez pracodawca musi szanować względu na jakiekolwiek czynniki.
- Wszyscy pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia.
- Pracownicy mogą brać udział w zarządzaniu firmą, w kwestii zakresu spraw dotyczących ich osobiście.
- Pracownicy oraz pracodawcy mają prawo przystępowania do różnych organizacji zawodowych.
- Uprawnienia wszystkich pracowników chroni państwo.=
Prawo pracy jako podstawa pracy
Prawo pracy zostało co prawda po to, aby chronić państwo. Niemniej chroni ono też pracodawców i pracowników. Za jego sprawą można wywalczać w firmach, a nawet sądach swoje prawa (dowiedz się więcej na: http://kancelariaea.pl/uslugi/obsluga-prawna-firm.html). Niezależnie od tego wszystkim życzymy miłej i płatnej pracy, bez żadnych skomplikowanych batalii.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.