Sprzedaż na Allegro a podatki

0
185

Jak podają różnego rodzaju statystyki, coraz częściej sprzedajemy niepotrzebne nam przedmioty na portalach aukcyjnych. Oczywiście prym wiedzie tu Allegro, w którym to serwisie wystawia się najwięcej przedmiotów. Dzięki sprzedaży na Allegro, możemy „przewietrzyć” nasze szafy, pozbyć się nietrafionych prezentów, czy też zabawek, z których nasze dzieci już wyrosły. Jest to też pośrednio sposób na podreperowanie domowego budżetu, gdyż ze sprzedaży mamy dochód. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli mamy jakiś dochód, to powinniśmy się nim „podzielić” z Urzędem Skarbowym. Czy w przypadku sprzedaży na Allegro też taki obowiązek istnieje? Oczywiście że tak, jednak z kilkoma wyjątkami.

Gdy wystawiamy coś na aukcję internetową jako osoba fizyczna, mamy obowiązek zgłoszenia faktu uzyskania dochodu do Urzędu Skarbowego i zapłacenia podatku. W zależności od progów podatkowych, stawka może wynosić 18 lub 32%. W czasie wypełniania formularza PIT, uzyskany dochód powinniśmy wpisać w rubrykę inne dochody. Co ważne, pamiętajmy aby przechowywać przez 5 lat po sprzedaży wszelkie dokumenty z nią związane, gdyż „Skarbówka” może nas skontrolować.

Jednakże istnieją wyjątki i czasami z podatku związanego z dochodami ze sprzedaży na Allegro możemy być zwolnieni. Sytuacja taka ma miejsce, gdy wystawiamy na aukcję przedmiot, w którego posiadanie weszliśmy 6 miesięcy przed momentem wystawienia go na sprzedaż (pod warunkiem że robimy to jako osoba fizyczna). W razie kontroli, musimy to jednak udowodnić.

Jeżeli wystawiamy na Allegro przedmioty sporadycznie, z całą pewnością Urząd Skarbowy nie stwierdzi, że powinniśmy w związku z tym założyć działalności gospodarczej. Jednakże gdy nasza sprzedaż ma charakter:

– ciągły – wystawiamy aukcje w sposób regularny,

– zorganizowany – w opisie aukcji podajemy numer telefonu, na stronach internetowych reklamujemy nasze aukcje itp.,

– odpłatny – kierujemy się głównie uzyskaniem dochodu ze sprzedaży (sprzedajemy przedmioty drożej niż je kupiliśmy), –

Urząd Skarbowy może wymagać od nas założenia działalności gospodarczej. W związku z tym będziemy więc musieli płacić podatki jak każda inna firma. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy się na kary ze strony Urzędu Skarbowego.

Skomentuj artykuł