Tarcza antykryzysowa pozwoli później rozliczyć się z Urzędem Skarbowym

0
234

Na dzisiejszym posiedzeniu Rząd zaakceptował rozwiązania, które z założenia mają pomóc przedsiębiorcom przetrwać negatywny wpływ koronawirusa na polską i światową gospodarkę. Teraz nad dokumentem będa trwały dalsze prace legislacyjne, tak aby przepisy mogły wejść w życie od 1 kwietnia 2020 roku. 

Co zawiera projekt? Otóż przedsiębiorcy będa mieli prawo do opóźnienia zapłaty zaliczek na podatek dochodowy za swoich pracowników o trzy miesiące. A więc płatności za marzec, kwiecień i mają mogą zostać przesunięte na 20 lipca. Dłuższy czas na rozliczenie będa tez mieli pracownicy. Zamiast do końca kwietnia, nasz PIT będziemy mogli złożyć do końca maja. 

Specjalne przepisy będą obejmowały też branżę turystyczną. I tak dla przykładu, na zwrot pieniędzy za niezrealizowany wyjazd będą one miały aż 180 dni. 

Rząd przyjął też rozwiązania, które mają pozwolić zachować miejsca pracy. Jak powiedziała Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maciąg: “Pracodawca może obniżyć o 20 proc. wynagrodzenie i czas pracy pracownikowi, jednak nie mniej niż do pół etatu. Państwo i pracodawca biorą na siebie koszty po połowie tego obniżonego wynagrodzenia. Państwo nie dopłaci więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli dopłacimy do tego wynagrodzenia pracownika ponad 2,5 tys. zł – wyjaśniła Maląg i dodała, że takie finansowanie będzie trwało trzy miesiące, ale zostanie obwarowane zakazem zwolnień przez kolejnych kilka miesięcy.” Ponadto: “Jeżeli pracodawca pracownikowi obniży wynagrodzenie, jednak nie mniej niż do poziomu płacy minimalnej, państwo sfinansuje jej połowę razem ze składkami”

Teraz będa trwały konsultacje nad projektem, by w piątek mógł zająć się nim Sejm, a później Senat. 

Aktualizacja 06.04.2020: W ramach tarczy atykryzysowej 2.0 rząd zapowiada zniesie podatku PCC od obrotu kryptowalutami. W projekcie ustawy pojawił sie zapis o całkowitym zniesieniu podatku PCC, który już od dłuższego czasu budził wiele kontrowersji. Poradnik o tym jak rozliczyć podatki od kryptowalut za 2019 rok: tutaj.

 

Skomentuj artykuł