Ulga dla honorowych dawców krwi

0
418

Czy lubimy płacić podatki? Z całą pewnością nie. Dlatego jeżeli jest tylko możliwość skorzystania z ulg podatkowych, chętnie z nich korzystamy. Niestety nie ma ich zbyt wiele, więc nie każdy może z nich skorzystać. Jednakże jest jedna ulga, z której może skorzystać praktycznie każdy, oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków. Jest to ulga dla honorowych krwiodawców.

Krew ratuje życie wielu ludzi. Jednakże w szpitalach zawsze jest jej za mało. Dlatego też, poszczególne Rządy próbują robić wszystko, by nakłonić ludzi do oddawania krwi. Jedną z „zachęt” jest ulga podatkowa. Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy nieodpłatnie oddali krew. Należy to wykazać podczas uzupełniana PIT-36 lub PIT-37 traktując krew jako darowiznę. Z ulgi mogą skorzystać też i ci, którzy rozliczają się w formie ryczałtu – PIT-28. Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, które rozliczają się podatkiem liniowym.

Ulga na krew pozwala odliczyć:

  • 3 601 zł w przypadku mężczyzn
  • 3 484 zł w przypadku kobiet

Należy jednak pamiętać, że wysokość ulgi na krew nie może przekroczyć 6% dochodu.

Wysokość ulgi, jest uzależniona od ilości oddanej krwi i osocza. W ciągu jednego roku, mężczyzna może oddać maksymalnie 2.7 litra krwi, natomiast kobieta 1.8 l. Można za to oddać dużo więcej osocza, bo aż 25 litrów.

Ile kosztuje krew?
Według rozporządzenia Ministra Zdrowia 1 litr krwi jest warty 130 zł. Natomiast litr osocza jest warty 170 zł. Jednakże Urzędy Skarbowe, nie rozróżniają innej ceny za krew i osocze. Przyjmuje się więc tu jedną wartość, czyli 130 zł.

Aby skorzystać z ulgi, należy posiadać zaświadczenie o ilości bezpłatnie oddanej krwi.
Przypomnijmy, że oprócz ulgi podatkowej, honorowi krwiodawcy mogą liczyć też i na inne przywileje. Należą do nich:

  • zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddajemy krew
  • posiłek po oddaniu krwi
  • zwrot wszystkich kosztów dojazdu do punktu w którym oddajemy krew
  • krwiodawca ma prawo do bezpłatnego badania krwi

Skomentuj artykuł