Urząd Skarbowy rozliczy nas z podatków

0
169

Wszystkie osoby, które rozliczają się z podatków, od 15 marca mogą zrobić to w niezmiernie uproszczony sposób. Albowiem jeżeli mamy taką wolę, możemy zlecić nasze rozlicznie Urzędowi Skarbowemu. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i pracownik US samodzielnie wypełni za nas PIT.

Każdy, kto będzie chciał rozliczyć się z podatku za 2016 rok, musi uzupełnić elektroniczny wniosek do właściwego Urzędu Skarbowego. Można to zrobić np. poprzez stronę niektórych banków czy też Ministerstwa Finansów. Trzeba uzupełnić kilkanaście pozycji, a całość zajmuje tylko kilka minut. Nie trzeba zbierać do tego dokumentacji, gdyż wszystkie te dane zwykle znamy. Po złożeniu wniosku, Urząd Skarbowy ma maksymalnie 5 dni na uzupełnienie naszego zeznania, które następnie zostanie przesłane na nasz email. Jeżeli nie będziemy mieli zastrzeżeń co do rozliczenia, wystarczy je tylko zaakceptować. Jeżeli nie zaakceptujemy rozliczenia, po terminie składania PIT-ów Urząd Skarbowy przyjmie, że się z nim zgadzamy. Możemy też zeznania nie przyjąć i wtedy musimy poinformować Urząd Skarbowy że potrzebne są jakieś korekty czy zmiany.

Wszystkie osoby, które będą w ten sposób rozliczać się z fiskusem, będą mogły skorzystać z ulgi na dzieci, z ulgi rehabilitacyjnej, ze wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem. Można też przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji porządku publicznego.

Wniosek PIT-WZ dotyczący rozliczenia się z podatkiem za rok 2016 można składać od 15 marca do 18 kwietnia 2017 roku.

Czy z tego ułatwienia będzie mógł skorzystać każdy? Okazuje się że nie. W normalnym trybie z podatków za 2016 rok rozliczać muszą się osoby uzyskujące dochody z zagranicy, a także te, które prowadzą działalność gospodarczą. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o osoby, które chcą odliczyć ulgę budowlaną czy też grają na giełdzie.

Przyjmuje się, że z tej formy rozliczenia, może skorzystać nawet 13 mln podatników.

Skomentuj artykuł