W jaki sposób ustalić przy którym z rodziców będą mieszkać dzieci podczas rozprawy?

0
290

Wiadomo, że rozwód jest ciężki dla współmałżonków, ale trzeba też nie jest to łatwa sytuacja dla ich dzieci. Ciężko im przetłumaczyć, dlaczego rodzice się rozwodzą i trzeba ustalić jak będzie wyglądała opieka nad nimi. Lepiej się dogadać między sobą w tej sprawie, ale często wszystkie sprawy z opieką nad dziećmi są ustalane przy pomocy sądu. Bierze on pod uwagę dobro dziecka i więź jaką mają oni z rodzicami.

Jakie kwestie się ustala dotyczące dzieci w czasie rozwodu?

Trzeba na pewno ustalić, przy którym z rodziców będą mieszkały dzieci. Wiadomo, że bierze się pod uwagę warunki mieszkaniowe obojga rodziców, ale też ich sytuacje życiową. W Polsce większość dzieci mieszka z mamami, ale w niektórych sytuacjach ustala się miejsce zamieszkania przy ojcu. Bardzo ważną kwestią jest ustalenie wysokości alimentów jakie ma płacić rodzic, który nie mieszka z dzieckiem. Obowiązkiem obojga rodziców jest zapewnienie dziecku możliwości nauki, ale też zapewnienie mu komfortu życia. Alimenty są zależne od wysokości zarobków rodzica, ale też ilości pieniędzy, jakie są potrzebne na utrzymanie pociechy. W czasie rozwodu trzeba również ustalić w jakich dniach lub przedziałach czasowych rodzic niemieszkający z dzieckiem ma prawo go widzieć, lub zabierać na przykład na kilka dni do siebie. W tej kwestii można się dogadać i ustalić indywidualne dni spotkań i wyjazdów z pociechą. Bardzo często jeden z rodziców może zabrać dziecko na wakacje, ale to zależy od ustaleń w czasie rozwodu.

Czy warto skorzystać z pomocy adwokata, gdy trudno się dogadać z małżonkiem w sprawie opieki nad dzieckiem?

Często rozpadające się małżeństwo powoduje, że osoby, które były ze sobą nie potrafią się dogadać lub mają bardzo dużo złości do partnera. W takim przypadku warto zatrudnić do takiego sporu prawnika, który pomoże nam dogadać się z drugą osobą lub poprowadzi naszą sprawę rozwodową i pomoże uzyskać nam korzystny wynik. Często takie sprawy są bardziej skomplikowane, bo w niektórych przypadkach mogła występować przemoc fizyczna lub psychiczna w rodzinie i wtedy jedna ze stron sprawy może chcieć ograniczyć prawa rodzicielskie drugiej osoby lub ograniczyć kontakt dziecka z drugim rodzicem. W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z opieką nad dzieckiem można skonsultować się z prawnikiem. Polecana jest Kancelaria adwokacka dr Kinga Karsten

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów