Kiedy warto kupić gotową spółkę

0
170

Zdecydowana większość osób prowadzących własną działalność gospodarczą powie nam, że w naszym kraju panuje spora „biurokracja”. W związku z tym, często musimy chodzić do różnego rodzaju urzędów, wypełniać tysiące dokumentów itp. Jest to zwłaszcza odczuwalne w momencie gdy działalność dopiero otwieramy.

Najlepiej widać to chyba na przykładzie rejestracji spółki. Pełna procedura z tym związana, trwa nawet dwa miesiące, a ponadto należy przygotować do niej wiele dokumentów. Ponadto każdy, nawet najmniejszy błąd może sprawić, że wszystkie formalności jeszcze bardziej się wydłużą. Dlatego coraz więcej osób, które chcą mieć spółkę, szukają firm, które oferują do sprzedaży gotowe spółki.

Kiedy warto zdecydować się na jej zakup? Przede wszystkim jeżeli zależy nam na czasie. Czas ten często jest bardzo istotny, zwłaszcza gdy zauważymy jakąś ciekawą perspektywę, dającą nam możliwość sporego zarobku. Ponieważ gotowa spółka jest w pełni zarejestrowana, a więc ma nadane numery KRS, REGON czy NIP, możemy rozpocząć działalność zaraz po podpisaniu umowy nabycia spółki. Ponadto taka gotowa spółka ma już prowadzone księgi rachunkowe oraz deklaracje VAT, więc kolejne formalności mamy już za sobą. Na pewno więc czas odgrywa tutaj bardzo ważna rolę.

Innym czynnikiem determinującym zakup gotowej już spółki jest obawa przed formalnościami, jakie spotykamy w czasie procesu jej zakładania. Dla wielu ludzi wizyta w Urzędach nie kojarzy się najlepiej i wiąże się ze sporymi nerwami. W przypadku gotowych spółek, możemy te formalności „przeskoczyć” i od razu zacząć swoją działalność.

Wiele firm oferujących gotowe spółki, ma w swojej ofercie spółki z historią. Często jest to bardzo pomocne w uzyskaniu leasingu czy w czasie składania wniosku o dotacje. Ponadto jeżeli spółka dłużej funkcjonuje, wzbudza ona większy respekt u ewentualnych kontrahentów, którzy dzięki temu chętniej nawiążą z nią współpracę.

Dużą zaletą firm oferujących gotowe już spółki jest fakt, że zwykle niejako w pakiecie oferują one dodatkowe usługi. Mowa tu o obsłudze prawnej czy księgowej. Dla wielu osób, zwłaszcza stawiających dopiero pierwsze kroki w biznesie, jest to niezmiernie ważne, gdyż często nie mają one wystarczającej wiedzy, by w prawidłowy i efektywny sposób prowadzić spółkę.

Na podstawie powyższego tekstu widać wyraźnie, że zakup gotowej spółki może być niezmiernie opłacalny i to pod kilkoma względami. Należy jednak pamiętać, że musimy się tu liczyć z pewnymi dodatkowymi kosztami, których nie musimy ponosić rejestrując spółkę samodzielnie. Dlatego warto wszystko przekalkulować i ocenić, czy wolimy postawić na wygodę i oszczędność czasu, czy też bardziej zależy nam na zmniejszeniu kosztów w momencie zakładania spółki.

Skomentuj artykuł