Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

0
165

Jeśli macie kredyt hipoteczny lub też przymierzacie się do jego zaciągnięcia to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami. Istnieje szansa, że nieoczekiwany przypływ gotówki może zakończyć zobowiązanie przed czasem. Omówimy takie kwestie jak: na co zwrócić uwagę przy wcześniejszej spłacie kredytu oraz kiedy jest więcej korzyści, spłacając wcześniej kredyt.

Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego należy dokładnie przeanalizować umowę kredytową. Bez tego trudno jest ocenić swoją sytuację czy też zapisy umowy, banków jest bardzo dużo i każdy z nich może mieć różne parametry zapisane w umowie.

W umowie odnaleźć można najważniejsze zapisy dotyczącej wcześniejszej spłaty. Pierwszy aspekt, na który należy wziąć pod uwagę to datę zawarcia umowy. Ma to znaczenie pod dwoma względami, przy kredytach hipotecznych zaciągniętych w złotówkach oraz przy kredytach branych w walucie. Jeżeli był to kredyt zaciągnięty w złotówkach to każde oprocentowanie jest zmienne przy kredycie hipotecznym. Oparte jest ono na marży oraz stawce zmiennej, jaką jest WIBOR. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, jaki był WIBOR w chwili zaciągnięcia kredytu. Warto zastanowić się w tym miejscu nad tym czy warto jest nadpłacać kredyt, jeżeli koszt tego kredytu jest bardzo niski.

Jeżeli był to kredyt w walucie to należy wziąć pod uwagę kursy. Jeżeli teraz kursy są dużo wyższe to zalecane jest nienadpłacanie kredytu w całości czy też większej kwocie. Wynika to z tego, że nie wiemy, jaki będzie kurs w kolejnych latach spłacania kredytu.

Kolejna i jedna z najistotniejszych kwestii to zapisy umowy dotyczące wcześniejszej spłaty kredytu. Warto zwrócić uwagę czy zapisy te są ściśle określone w umowie czy też należy je odnaleźć w innych zapisach czy też tabelach opłat i prowizji. Zapisy umowy mogą wskazywać wymaganą minimalną kwotę nadpłaty. Warto dowiedzieć się również co taka wcześniejsza spłata powoduje, na przykład czy skraca okres kredytowania lub zmniejsza raty.

Kolejny istotny aspekt to fakt czy korzystaliśmy z programów rządowych i otrzymywaliśmy związane z tym dopłaty. Najczęściej w takiej sytuacji również nie opłaca się wcześniejsza spłata takiego kredytu.

Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę analizując wcześniejszą spłatę kredytu to harmonogram. Jest to najbardziej aktualny oraz adekwatny dokument. Harmonogram dostępny jest w wersji papierowej lub też elektronicznej. Z harmonogramu wyczytać można:

  • jakie jest aktualne oprocentowanie,
  • jakie jest saldo,
  • jak kształtują się raty.

Jest to ważne, ponieważ opłaca się nadpłacić kredyt im więcej płacimy odsetek w początkowym okresie.

Ostateczna decyzja powinna zależeć także od innych aspektów, które nie są powiązane z umową. W przypadku gdy mamy nadmiar gotówki, a zdecydujemy się nie spłacać wcześniej kredytu to możemy zdecydować się na zainwestowanie zgromadzonej gotówki. Należy jednak wziąć tutaj pod uwagę to czy mamy tak zwaną „duszę inwestora”, czy mamy chęć na podjęcie ryzyka. Czyli dosłownie mówiąc, czy nie boimy się inwestować, ponieważ każda inwestycja, wiąże się z ryzykiem. Oczywiście ryzyko związane jest z rodzajem inwestycji.

Przeanalizowanie powyższych aspektów, powinno dać odpowiedź na pytanie czy warto spłacać wcześniej kredyt czy też nie.

Więcej informacji

Sprawdź więcej informacji o pożyczkach pod zastaw nieruchomości – wejdź na stronę Konsorcjum Finansowe i dowiedz się więcej.

Skomentuj artykuł