Wejście w życie programu Polski Ład może się opóźnić.

0
314

Już kilkakrotnie pisaliśmy w naszym serwisie, że polski rząd pracuje nad programem Polski Ład. Miały być zawarte w nim ustawy, które zmieniały wiele w polskich podatkach. Według projektu zwiększyć ma się kwota wolna od podatku, zmienione zostaną progi podatkowe itp. Odpowiednie ustawy zostały kilka tygodni temu zatwierdzone przez Sejm, a wczoraj były one procedowane w Senacie. W czasie debaty, wprowadzono do projektu wiele poprawek, a jedna z nim mówi, by wprowadzenie Polskiego ładu odroczyć do roku 2023. Ustawa ma teraz wrócić do Sejmu, gdzie odbędą się kolejne głosowania.

Co dokładniej zmieniona w ustawach? Jak już pisaliśmy, wprowadzona vacatio legis, czyli opóźnienie wejścia w życie ustawy, zwiększono udział samorządów we wpływach z podatków i rozszerzono ulgę dla klasy średniej. Jak tłumaczyli senatorowie, wszystkie te poprawki związane są z koniecznością poprawy ustaw, które dla większości ludzi nie są czytelne, zawierają błędy i dają możliwości różnej interpretacji poszczególnych przepisów.

Poniżej przytaczamy kilka wypowiedzi Senatorów opozycji, która dzięki swojej większości w Senacie przegłosowała poprawki.

Marcin Bosacki szef klubu senackiego KO: Długo się nad tym zastanawialiśmy, mieliśmy wiele postulatów i apeli, aby ta ustawa nie weszła w życie w kształcie, w której uchwalił ją Sejm, bo to by była kompletna katastrofa”

Gabriela Morawska-Stanowska wicemarszałek Senatu (Lewica) – „W Senacie postanowiliśmy wszystkie niekorzystne zmiany dla różnych grup przesunąć o 12 miesięcy, co postulował w opinii dla Senatu Rzecznik Praw Obywatelskich”

Ada Szejnfeld Senator KO – „Ten PiS-owski nieład uderza w wiele środowisk i zawodów. Wnosimy poprawki, jeśli chodzi o podatek ryczałtowy, do którego włączamy z powrotem medyków”.

Jak już pisaliśmy, ustawy wrócą teraz do Sejmu. Nie wiadomo jak więc będzie wyglądał ich końcowy kształt. Na pewno duży wpływ na to będzie miał spór z Unią Europejską, związaną z karami jakie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na nasz kraj. W związku z tym wstrzymane zostały wypłaty środków dla Polski. Były one uwzględnione w projekcie Polski Ład, więc jeśli ich nie będzie, Rząd może mieć spore problemy z realizacją ustaw.

Skomentuj artykuł