Czy wprowadzenie podatku handlowego zwiększy ceny w marketach?

0
304
Podatek od handlu

Zwiększający się deficyt budżetowy powoduje, że rząd szuka sposobów na dodatkowe wpływy do kasy państwa. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie podatku handlowego. Propozycji pod tym względem jest kilka i nie wiadomo do końca jak będzie on wyglądał tzn czy będzie to rodzaj podatku liniowego, czy może będzie to podatek progresywny. Mówi się także o kwocie wolnej ale nikt jeszcze nie wie, jak ten podatek będzie funkcjonował.

Czy markety podniosą ceny po wprowadzeniu podatku handlowego

Markety czy supermarkety są z zasady nastawione na zyski. To właśnie dlatego zawsze kuszą nas swoimi promocjami, niespotykanymi nigdzie indziej ofertami, kuponami rabatowymi itp. Wszystko by właściciele tych sklepów uzyskali jak najwyższe zyski. Jak łatwo się domyśleć, wprowadzenie podatku handlowego spowoduje, że zyski supermarketów zostana obniżone, co nie do końca może się spodobać ich właścicielom. W związku z tym istnieje obawa, aby „nadrobić” te straty, podniosą oni ceny w swoich sklepach. Wprawdzie rząd mówi, że nic takiego się nie stanie, gdyż istnieje na tym rynku duża konkurencja, przez co ceny nie wzrosną, ale pewności nigdy mieć nie będziemy. Należy się wręcz liczyć z tym, że ceny delikatnie wzrosną, lub też zostanie ograniczona ilość promocji w sklepach.

Czy klienci zauważą podwyżkę cen w marketach?

Czy osoby, które robią zakupy w supermarketach zauważą ewentualną podwyżkę, po wprowadzeniu podatku handlowego? Na samym początku pewno nie, gdyż mogą one być niewielkie. Jednakże sumując zakupy jakie robimy w ciagu miesiąca czy w ciagu roku, może „uzbierać” się z tego kwota, która już będzie odczuwalna w naszym domowym budżecie. Każdy podatek bowiem kosztuje a zazwyczaj jego skutkami obciążeni są konsumenci.

Skomentuj artykuł