Wyciek danych z bazy PESEL – czy mamy się czego obawiać?

0
185
dowód osobisty, pesel

Od kilku już dni, zarówno w sieci internetowej jak i w telewizji ciągle widzimy informacje związane z pobieraniem danych z bazy PESEL. Jak się okazało, kilka kancelarii komorniczych „zassało” z tej tej bazy ogromnie ilości danych – nie do końca wiadomo ile i po co. Dzisiaj jedni straszą nas, że w związku z tym dane to mogą zostać wykorzystane np. do wyłudzenia kredytów, a drudzy uspakajają nas, że do niczego takiego nie dojdzie. Zastanówmy się więc, jak to wygląda w rzeczywistości.

Jeżeli rzeczywiście nasze dane zostały pobrane wy wykorzystać je w niecnych celach, ewentualni naciągacze, będą znali nasz numer PESEL, adres, datę urodzenia czy też miejsce urodzenia. Czy na podstawie tej informacji można wyłudzić kredyt? Może być ciężko. Albowiem aby dostać pieniądze z banku, musimy udać się tam osobiście z dowodem osobistym w ręku. Jeżeli więc złodziej będzie chciał wykorzystać nasze dane, musi ten dowód podrobić. A nie jest to prosta sprawa, gdyż ma on sporo zabezpieczeń. Jeżeli więc pracownik bankowy będzie w należyty sposób wykonywał swoją pracę, to szybko zauważy, że jest tu coś „nie halo” i kredyt nie zostanie wypłacony, a oszust szybko zostanie złapany.

Niektórzy mogą się obawiać, że ktoś na ich konto zaciągnie pożyczkę przez Internet. Nie potrzebujemy tu przecież dowodu osobistego, a tylko danych które się w nim znajdują. Ale i tutaj istnieje zabezpieczenie. Jest nim przelew weryfikacyjny. Aby więc przestępca miał możliwość wykonania takiego przelewu, musi albo mieć do naszego konta dostęp ( a w bazie danych PESEL takich informacji nie ma), albo musi założyć konto wykorzystując nasze dane. I tu znowu okazuje się, że nie jest to takie proste. Albowiem aby konto otworzyć ponownie pracownik w banku lub też kurier musi dowód sprawdzić. Więc jeżeli będzie on sfałszowany, szybko można to zauważyć.

Czy musimy więc obawiać się, że zwiększy się teraz ilość wyłudzeń kredytów i pożyczek? Raczej nie. Okazuje się, że nawet znając dane osobowe jakiejś osoby, nie jest łatwo wyłudzić pieniądze. Oczywiście bardzo ważną rolę odgrywa tu pracownik bankowy, który powinien dokładnie sprawdzać wszelkie dokumenty. Należy więc przyjąć, że „bankowcy” w należyty sposób przyłożą się do swoich obowiązków, a wtedy ryzyko wyłudzeń zostanie zminimalizowane.

Skomentuj artykuł