Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kwoty wolnej od podatku

0
445
trybunał konstytucyjny

Kwota wolna od podatku, jaka obowiązuje w naszym kraju, jest jedną z najniższych w Europie. Zauważył to nawet Trybunał Konstytucyjny, który na jednym ze swoich posiedzeń uznał, że jej wysokość jest niezgodna z Konstytucją. Według tego organu państwa, kwota wolna od podatku powinna być przynajmniej równa kwocie minimum egzystencji. Sędziowie Trybunału Konstytucjyjnego uznali, że w naszym kraju powinien obowiązywać mechanizm, który powinien korygować wysokość kwoty wolnej od podatku, w zależności min. od inflacji czy od uzyskiwanych dochodów. Ponadto według Sędziów nie powinno płacić się podatków od kwot, które nie zapewniają minimum egzystencji, gdyż w takim wypadku zapłacony podatek jest potem wykorzystywany przez wpłacających w ramach różnego rodzaju pomocy społecznej.

Co ciekawe, Trybunał Konstytucjny stwierdził, że z Konstutycji nie wynika, że kwota wolna od podatku musi w naszym kraju obowiązywać. Ale jeżeli już funkcjonuje, powinna ona respektować zasady Konstytucji.

Teraz Parlament ma czas do 30 listopada 2016 na wprowadzenie odpowiednich przepisów, które pozwalały by na korygowanie kwoty wolnej od podatku. Ma ona być też do tego czasu powiązana z minimum egzystencji.

Wniosek do Trybunału Konstutucyjnego w tej sprawie został skierowany przez ówczesnego Rzecznika Praw Obywatelskich Irenę Lipowicz. To według niej absurdem jest fakt, żeby ktoś kto nie ma wystarczającej ilości pieniędzy by żyć według minimum egzystencji płacił jeszcze podatki.

Jeżeli kwota wolna od podatku była by powiązana z obecnym minimum egzystencji, powinna ona wynosić około 6 500 zł. Przypomnijmy, że jest ona o wiele niższa i wynosi tylko 3091 zł.

Skomentuj artykuł