Zaliczka na PIT poniżej 1000 zł jest już dobrowolna

0
174

Od początku 2018 roku, zmianie uległy zasady opłacania zaliczek na PIT. Od tego roku, osoby prowadzące działalność gospodarczą, zapłacą zaliczkę na podatek dopiero gdy kwota jaką należy odesłać do Urzędu Skarbowego przekroczy 1000 zł.

Dotychczas, osoby prowadzące działalność gospodarczą, miały obowiązek zapłaty zaliczki na PIT każdego miesiąca kolejnego okresu rozliczeniowego, bez względu na to jaką kwotę podatku wyliczono. A więc obowiązek wykonania przelewy do Urzędu Skarbowego był nawet w przypadku konieczności przelania 10 zł. Nowe przepisy, jakie obowiązują od tego roku, zmieniają tę sytuację. Zapłata zaliczki będzie obowiązkowa, dopiero gdy osiągnie ona kwotę 1 000 zł.

Oczywiście zmiana ta, nie powoduje zmniejszenia kwoty podatku, którą w danym roku podatkowym musimy zapłacić. Jednak płatność można odwlec w czasie i to nawet na kilka miesięcy. Jest to zwłaszcza ważne dla małych przedsiębiorców i dla osób, które dopiero „rozkręcają” swój biznes. Dla nich każda złotówka w portfelu jest często ważna i decyduje o powodzeniu biznesu.

Co ciekawe, zmiana ta nie jest obowiązkowa. Jeżeli jakiś przedsiębiorca chce płacić podatek każdego miesiąca, jak najbardziej może to robić.

Skomentuj artykuł