Zapłacimy mniejszy podatek – niższa stawka PIT wchodzi w życie

0
191

Od 1 października 2019 roku będziemy płacić mniejsze podatki. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy obniżającej podatek PIT z 18 na 17% i podwyższającej koszty uzyskania przychodów. Dzięki temu około 25 mln podatników będzie oddawało do budżetu państwa mniej podatków. 

Nowe przepisy dotyczyć będą wszystkich podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Dotyczy to więc osób pracujących na etatach, emerytów czy rencistów, a także biznesmenów którzy nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu. 

Ile dzięki temu zaoszczędzimy? Otóż jak podaje Rząd osoby zarabiające minimalną płacę czyli 2 250 zł zaoszczędzą rocznie 472 zł. Jeżeli ktoś ma wynagrodzenie równe średniej krajowej – 4 765 zł – będzie miał do dyspozycji o 732 zł więcej. 

Dla podatników jest to więc z całą pewnością dobra wiadomość. Przypomnijmy, że niedawno weszły w życie przepisy dzięki którym, podatku PIT nie muszą płacić osoby które nie przekroczyły 26 roku życia. Na pewno jednak wiele osób zastanawia się, jaki będzie to miało wpływ na budżet państwa. Zwłaszcza że według obietnic wyborczych, zwiększy się ilość świadczeń socjalnych, na które trzeba będzie znaleźć w budżecie dodatkowe pieniądze.

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów