Zapłacimy podatek od cukru?

0
444

Lewica, czyli ugrupowanie które pojawiło się w Sejmie po kilku latach przerwy proponuje wprowadzenie nowego podatku. Ma to być obowiązujący już w kilku krajach Świata podatek od cukru. Lewica ma już gotowy projekt ustawy, zwiększający opodatkowanie cukru. Złożenie wniosku jest argumentowane zwiększającą się ilością osób cierpiących na cukrzycę i inne choroby wywoływane przez nadmierne spożywanie cukru. 

Rządzące obecnie naszym krajem ugrupowanie czyli Prawo i Sprawiedliwość jest otwarte na propozycję wprowadzenia nowego podatku. Tym bardziej, że jak wynika z badań przeprowadzonych przez Związek Producentów Cukru w Polsce, do budżetu państwa mogłoby trafiać około 1 do 2.2 mld zł rocznie. Jest to dla Rządu bardzo istotne, gdyż przewiduje się w najbliższych latach spowolnienie gospodarcze, a co się z tym wiąże, mniejsze wpływy do budżetu państwa.  

O wprowadzeniu tego podatku mówi się już od jakiegoś czasu. Zastanawiała się nawet nad nim kolacja Platformy Obywatelskiej i PSL, gdy miała większość w Sejmie. Jednakże wtedy spożycie cukru nie było aż tak wysokie jak teraz co wymusza na rządzących działania profilaktycznie. Aby zobrazować to nieco bardziej, kilka lat temu spożycie cukru na jedną osobę wahało się w granicach 39 – 44 kg. Obecnie wzrosło do 51 kg. 

Lewica chciałaby wprowadzić w życie także drugi swój pomysł – legalizacje konopii. Miałaby ona być jednak obłożona wysoką akcyzą. Z tą inicjatywą, może być jednak większy problem. Posiadająca większość w Parlamencie Zjednoczona Prawica stanowczo się temu przeciwstawia. 

Skomentuj artykuł