Zapomniałem rozliczyć się z podatku – co zrobić?

0
199

Współczesny świat to ciągły rozgardiasz, szybko zmieniające się sytuacje w naszym życiu itp. W związku z tym, bardzo łatwo o czymś zapomnieć. Może się więc zdarzyć, że zapomnimy chociażby rozliczyć się z naszych dochodów z Urzędem Skarbowym. Jak większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, musimy to zrobić do 30 kwietnia każdego roku. I większość z nas do tego terminu wysyła deklaracje podatkowe. Ale może się zdarzyć, że z różnych względów o tym zapomnimy. Co wtedy robić?

Przede wszystkim powinniśmy wysłać nasze sprawozdanie jak najszybciej. Jeżeli zrobimy to samodzielnie i bez przypomnienia ze strony Urzędu Skarbowego, możemy skorzystać z instytucji tzw „czynnego żalu”. Musimy napisać do US wyjaśnienie, dlaczego spóźniliśmy się z rozliczeniem, musimy zapewnić że nie działaliśmy w złej wierze, że jest nam przykro itp. Wtedy możemy liczyć na łagodniejsze traktowanie ze strony US. Oczywiście jeżeli mamy do zapłacenia zaległy podatek, powinniśmy go jak najszybciej uregulować, aby nie płacić karnych odsetek, które przez fiskusa będą nam naliczane. Należy też pamiętać, że w związku z rozliczniem się z podatków po terminie, stracimy możliwość skorzystania z ulg podatkowych (np. wspólne rozlicznie się ze współmałżonkiem).

Jak więc widać, jeżeli zapomnimy o terminowym rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym, możemy niejako samodzielnie zniwelować wszystkie negatywne konsekwencje tego czynu. Jednakże najlepszym rozwiązaniem, jest terminowe wysyłanie wszystkich dokumentów do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić sporo nerwów a także czasu, którego tak wszystkim nam brakuje.

Skomentuj artykuł